Australia regjistroi muajin më të nxehtë në histori - Bota Sot
Australia regjistroi muajin më të nxehtë në histori

Bota

Australia regjistroi muajin më të nxehtë në histori

Më: 1 shkurt 2019 Në ora: 17:35
Sidnej, Australi

Australia, në janar, regjistroi muajin më të nxehtë në histori.

Sipas Byrosë së Meteorologjisë, nxehtësia ekstreme ishte "e pashembullt" gjatë periudhës së verës.

Së paku pesë ditë në janar kanë qenë ndër dhjetë më të nxehtat në histori - me temperatura mesatare prej 40 gradësh Celsius.

Moti i nxehtë ka shkaktuar viktima në njerëz dhe zjarre.

Disa lloje të kafshëve të egra kanë pësuat gjithashtu.

Ka pasur njoftime për ngrodhje masive të kuajve të egër dhe lakuriqëve në zonat e prekura nga thatësirat.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...