600 të shtëna në minutë, qitje ekuivalente e 30 pushkëve: Arma më shkatërruese në botë - Bota Sot
600 të shtëna në minutë, qitje ekuivalente e 30 pushkëve: Arma më shkatërruese në botë

Bota

600 të shtëna në minutë, qitje ekuivalente e 30 pushkëve: Arma më shkatërruese në botë

Më: 6 prill 2019 Në ora: 17:25

Mitralozi “Maxim”, është në mesin e armëve më shkatërruse që ka njhur historia deri më sot. Brenda një minuti ajo mund të nxjerrë 600 të shtëna, dhe të vrasë mijëra njerëz me pak të tilla.

Është modeli i parë funksional i armës automatike lëvizëse, që mund të nxjerrë 600 të shtëna në minutë, qitje ekuivalente e 30 pushkëve.

Ai u përdor në fillim në pushtimet angleze dhe është shumë i famshëm për përdorimin e tij në betejën e Shangait në 1894, në të cilën 700 ushtarë anglezë të armatosur vetëm me 4 mitraloza Maxim, arritën që të vrisnin më shumë se 3 mijë ushtarë të fisit Ndebele.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat