Presidenti i Izraelit fillon konsultimet për emërimin e kryeministrit - Bota Sot
Presidenti i Izraelit fillon konsultimet për emërimin e kryeministrit

Bota

Presidenti i Izraelit fillon konsultimet për emërimin e kryeministrit

Më: 15 prill 2019 Në ora: 11:46
Reuven Rivlin

Presidenti i Izraelit filloi të hënën konsultimet pas-zgjedhore me partitë politike që do të çojnë në emërimin e një kandidati për të formuar një qeveri, shkruan Reuters.

Emërimi i kryeministrit Benjamin Netanjahu dukej praktikisht i siguruar pasi që krahun e djathtë Likud fitoi numrin më të madh të vendeve parlamentare në votimin e së martës dhe rivali i tij më i afërt, Benny Gantz i partisë Blue dhe White të qendrës, pranoi humbjen.

Presidenti Reuven Rivlin tha se do të shpallë zgjedhjen e tij të mërkurën pas takimit me të gjitha partitë që kapën vendet në Knesset prej 120 anëtarësh.

Sipas ligjit izraelit, pas konsultimeve me palët, presidenti cakton një ligjvënës të cilin ai beson se ka shansin më të mirë për të formuar një qeveri, duke deleguar 28 ditë, me një zgjatje dy javore nëse është e nevojshme, për të përfunduar detyrën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...