Laraska e mbyt një burrë në Australi - Bota Sot
Laraska e mbyt një burrë në Australi

Bota

Laraska e mbyt një burrë në Australi

Më: 16 shtator 2019 Në ora: 09:10
Foto ilustrim

Një çiklist vdiq në Australi pasi u godit nga një laraskë, që është një zog vendas Australian që bëhet agresiv në pranverë rreth sezonit të mbarështimit

Një burrë 76-vjeçar ishte duke hipur në biçikletën e tij në Parkun Nicholson në Ëollongong, në jug të Sidneit, kur ai u godit nga kjo laraskë, ai më pas u rrëzua në një gardh, u hodh në tokë dhe pësoi lëndime të rënda në kokë. Burri u dërgua në Spitalin e Shën Gjergjit të Sidneit dhe vdiq në mbrëmje.

Zogjtë territorialë fillojnë të shumohen në gusht dhe shpesh zhyten për të mbrojtur të rinjtë e tyre nga kërcënimet përreth.Vizitorët në Australi mund të vërejnë njerëz që shëtisin duke mbajtur shkopinj të mëdhenj, ose motoçiklistë të veshur me helmeta me një duzinë lidhësash të pozicionuar në mënyrë që të ngjiten në ajër.

Edhe pse shumë të vogla, këto shpend  mund të shkaktojnë mjaft dëme me sqepet e tyre të mprehta dhe sulmet e papritura.Deri më tani këtë vit, ka pasur 1.570 vdekje të tilla, duke rezultuar në 189 lëndime. Numri ka të ngjarë të rritet – sezonin e kaluar, pasi priten të ndodhin më shumë se 3,000 fluturime të raportuara.

Numri më i lartë i sulmeve të raportuara deri më tani këtë vit janë përgjatë bregdetit lindor të Australisë, në Queensland, New South Wales dhe Victoria.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...