OBSH: Bota nuk do të rikthehet në normalitet në një “të ardhme të afërt” - Bota Sot
OBSH: Bota nuk do të rikthehet në normalitet në një “të ardhme të afërt”

Bota

OBSH: Bota nuk do të rikthehet në normalitet në një “të ardhme të afërt”

Më: 13 korrik 2020 Në ora: 20:03
OBSH

Bota nuk do t’i rikthehet normalitetit të mëparshëm në një të ardhme të afërt, theksoi sot Organizata Botërore e Shëndetësisë pas një dite rekord me 230 000 raste me koronavirusin e ri.

“Virusi mbetet armiku publik numër një, por veprimet e shumë qeverive dhe personave nuk e pasqyrojnë këtë”, deklaroi për median drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus duke nënvizuar se shumë vende po shkojnë në drejtim të keq.

OBSH-ja njoftoi dje një rekord ditor të infektuarish me mbi 230 000 raste të reja në botë.

Pjesa më e madhe e këtyre 230 370 rasteve dhe 5 285 viktimave të regjistruara më 12 korrik ishin nga shtetet e Amerikës së Veriut dhe Jugut, pasi vetëm në SHBA u regjistruan 66 281 raste, raporton ALSAT.

SHBA, shteti më i prekur në botë, tashmë ka më shumë se 3,3 milionë raste dhe 135 mijë të vdekur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat