Treni doli nga shinat afër Kajros, të paktën tetë të vdekur

Bota

Treni doli nga shinat afër Kajros, të paktën tetë të vdekur

Më: 18 prill 2021 Në ora: 19:05

Nëntëdhjetë e shtatë njerëz u plagosën kur disa vagonë trenash dolën nga shinat në provincën Qalyubia të Egjiptit në veri të Kajros, tha ministria e shëndetësisë në një deklaratë.

Më shumë se 50 ambulanca nxituan në vend dhe zhvendosën të plagosurit në tre spitale në provincë. Mediat lokale raportojë se të paktën tetë persona kanë vdekur.

Të paktën tetë vagonë trenash dolën nga shinat, tha zyra e guvernatorit të provincës në një deklaratë. Videot në mediat sociale treguan se vagonat u përmbysën dhe pasagjerët u arratisën përgjatë hekurudhës.

Në fillim të kësaj jave, 15 njerëz u plagosën pasi një tren tjetër doli nga shinat në provincën veriore të Minya al-Qamh.

Treni po udhëtonte për në qytetin Delta e Nilit, Mansoura nga kryeqyteti egjiptian, Kajro, shtoi deklarata. Shkaku i aksidentit nuk ishte ende i qartë.

Egjipti ka parë disa tragjedi hekurudhore në vitet e fundit. Të paktën 20 njerëz u vranë dhe gati 200 u plagosën në muajin mars kur dy trena u përplasën pranë Tahtas.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat