Moon dhe Kim bisedojnë për denuklearizimin e Gadishullit Korean - Bota Sot
Moon dhe Kim bisedojnë për denuklearizimin e Gadishullit Korean

Bota

Moon dhe Kim bisedojnë për denuklearizimin e Gadishullit Korean

Më: 18 shtator 2018 Në ora: 09:06
Phenjan, 18 shtator 2018.

(E plotësuar) - Liderët e Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut po takohen në Phenjan, për bisedime rreth denuklearizimit.

Koreja e Veriut ka mbajtur një seri takimesh të rralla këtë vit edhe me Jugun, edhe me SHBA-në.

Por, bisedimet me Uashingtonin kanë ngecur dhe palët kanë rënë dakord vetëm për qëllime shumë të përgjithshme.

Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in, shpreson të jetë ndërmjetësues midis Veriut dhe SHBA-së, si dhe të thellojë marrëdhëniet ndër-koreane.

Moon dhe gruaja e tj, Kim Jung-sook, arritën në Phenjan të martën, për vizitë treditëshe.

Ata u pritën nga lideri verikorean, Kim Jong-un, dhe gruaja e tij, Ri Sol-ju.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe udhëheqësi verikorean, Kim, kanë nënshkruar gjatë takimit të tyre në qershor një marrëveshje për denuklearizimin e Gadishullit Korean, por ajo është kritikuar për mungesë detajesh.

Shumë vëzhgues kanë thënë se Koreja e Veriut nuk po bën mjaftueshëm për të çmontuar lokacionet bërthamore dhe raketore.

Që nga viti 2016, Koreja e Veriut ka kryer tre teste bërthamore dhe ka hedhur 40 raketa balistike, duke nxitur zemërim te SHBA-ja dhe fqinjët e saj, Koreja e Jugut dhe Japonia.

Takohen liderët e dy Koreve

Liderët e Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut do të takohen në kryeqytetin e Koresë Veriore për të zhvilluar bisedimet në lidhje negociatat për de-nuklearizim.

Që nga fillimi i vitit Koreja e Veriut ka nisur një rrugëtim të papritur duke zhvilluar takime me liderë të Koresë së Jugut si dhe të SHBA-ve.

Megjithatë bisedimet me Uashingtonin deri më tani nuk kanë rezultuar me marrëveshje konkrete, ndonëse ka pasur pajtueshmëri në qëllime të përgjithshme.

Koreja e Jugut ka ndërmarrë një rol kyç të ndërmjetësimit.

Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in dhe bashkëshortja e tij Kim Jung-sook kanë arritur në Pyongyang mëngjesin e së martës, për një vizitë tre ditore.

Ata janë pritur nga Kim dhe bashkëshortja e tij, Ri Sol-ju.

Ky është takimi i tretë i Moon me Jong-un që nga samiti historik që u mbajt në prill të këtij viti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...