Pse dietat me proteina shkaktojnë kapsllëk?

Dieta

Pse dietat me proteina shkaktojnë kapsllëk?

Më: 28 mars 2021 Në ora: 00:23
Foto ilustrim

Marrja e reduktuar e karbohidrateve dhe konsumi i shtuar i proteinave ndihmojnë në humbjen e kilogramëve të tepërt.

“Proteinat ndahen më ngadalë se karbohidratet dhe ju mbajnë të ngopur më gjatë pas një vakt”, shpjegon nutricionistja Tori Armul.

Por pasi të keni ngrënë ushqim të mbushur me proteina, ekziston mundësia që të ndiheni të mbyllur dhe të fryrë. Por edhe për këtë ekziston një zgjidhje, transmeton portali arbresh.info

Nëse ndiheni të fryrë, problemi është në të vërtetë ajo që nuk po hani.

“Gazrat e stomakut nuk shkaktohen nga marrja e proteinave, por nga mungesa e marrjes së fibrave”, thekson Armul.

Fibrat gjenden kryesisht në fruta, perime dhe drithëra dhe përmirësojnë tretjen dhe rrisin rrjedhën e lëngjeve përmes sistemit të tretjes. Prandaj, shtoni ushqime të pasura me fibra në snacks tuaj për ta bërë metabolizmin tuaj të funksionojë më mirë, gjë që gjithashtu do të zvogëlojë fryrjen dhe acarimin.

Së pari, sigurohuni që të merrni mjaft fibra çdo ditë. Nutricionistët rekomandojnë thjerrëzat, qiqrat, sojën e re dhe fasulet si ushqime të pasura me proteina.

“Ky është një kombinim ideal sepse po merrni mjaft proteina dhe fibra në të njëjtën kohë”, thekson Armul.

Gjithashtu, proteina të mira që nuk do të ndërhyjnë në punën e sistemit të tretjes janë: spinaqi, lakra jeshile, tranguj, domate, brokoli, speca jeshilë, ndërsa një filxhan shparg ofron 3 gram proteina. Shtoni arra, fara chia, kikirikë, bajame dhe lajthi në dietën tuaj ditore, sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe fibra, dhe shumë pak karbohidrate.

“Dhe frutat, mos harroni frutat. Sigurisht, ato përmbajnë sheqerna natyrale, por unë përsëri ua rekomandoj klientëve të mi sepse ato ende përmbajnë më shumë fibra, të cilat janë të mira për tretjen e ushqimit,” tregon Armul, transmeton portali arbresh.info

Ai shton se është mirë të zgjidhni manaferrat që përmbajnë sasi të larta të fibrave dhe karbohidrate shumë të ulëta. Sigurisht, nuk duhet të harroni lëngun.

Ekspertët rekomandojnë tetë gota ujë në ditë si dozë ditore të lëngjeve, por gjithmonë mund ta rritni atë dozë nëse keni etje ose keni probleme me tretjen. Ngjyra e urinës suaj tregon më së miri nëse jeni të hidratuar mjaftueshëm dhe kjo ngjyrë duhet të jetë e verdhë e lehtë, si limonada.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat