Dieta pa sekrete, pesë gjërat që duhet t’i dini pa llogaritur kaloritë

Dieta

Dieta pa sekrete, pesë gjërat që duhet t’i dini pa llogaritur kaloritë

Më: 31 mars 2021 Në ora: 18:54
Ilustrim

Sezoni i verës dhe qëndrimi në formë shkojnë dorë për dore, megjithatë për të hequr qafe disa kile nuk është e nevojshme të heqësh dorë nga gjithçka. Privimi i tepruar rrezikon të rrëzojë moralin tonë dhe të na bëjë të humbasim energjinë, kështu që është mirë të rimendojmë marrëdhënien tonë me ushqimin: ushqimi i duhur dhe vetëdija më e madhe për atë që vendosim në pjatë janë arma jonë më e mirë për të na kthyer në formë, për tu ndjerë bukur dhe të shëndetshëm.

Të gjithë kemi provuar të mbajmë një dietë të paktën një herë në jetën tonë, kjo e lexuar në një revistë, e sugjeruar nga miqtë, e rekomanduar nga mjeku apo edhe e “bërë vetë”.

Megjithatë, shpesh, pavarësisht angazhimit dhe sakrificave të shumta, rezultati nuk i shpërblen përpjekjet: rishikimi i mënyrës së dikujt për t’u lidhur me ushqimin dhe zgjedhja e ushqimeve mund të jetë vendimtar.

Ndaloni numërimin: llogaritja e vazhdueshme e kalorive është jashtëzakonisht rraskapitëse, për të mos thënë që shumë lehtë ju bënë të ndiheni fajtorë pas llogaritjes së një vakti. Nga ana tjetër, tendencat e fundit në humbjen e peshës sugjerojnë që numërimi i kalorive nuk është i mjaftueshëm për të vendosur me saktësi nevojat tona ditore, por përkundrazi mund të na vërë në tundim dhe shkelja i prish menjëherë përpjekjet e bëra. Në këtë rast, më mirë udhëhiquni nga intuita: një racion i madh me patate të skuqura nuk është saktësisht ajo që duhet për t’u rikthyer në formë dhe sigurisht që nuk ju duhet një kalkulator për ta kujtuar.

Merrni pak kohë: edhe kur jeni vetëm përpiquni të hani të qetë. Përtypja ngadalë është mënyra më e mirë për të shijuar ushqimin, për të kënaqur qiellzën dhe për të dhënë një ndjenjë të ngopjes. Duke vlerësuar vlerën ushqyese të ushqimeve, duke u ndalur në karakteristikat e strukturës, aromës dhe ngjyrës, duke u përqendruar në aromën e tyre do të jetë perfekte nëse jemi në gjendje të vlerësojmë shijen e gjithçkaje që vendosim në tryezë, kjo do të na kënaqë dhe do të na mbrojë nga çdo problem me tretjen, shpesh të lidhura me nxitimin me të cilin konsumojmë vaktin.

Jepini vetes dëshirën: Një tjetër hile e vogël për të përmbysur konceptin e dietës është të përqendroheni në atë që vërtetë duam të hamë në vend që të mendojmë ekskluzivisht për atë që duhet të hamë. Shpesh trupi ynë e di se çfarë i duhet: për këtë arsye, ne marrim sinjale që duhet t’i dëgjojmë duke kënaqur ndonjë dëshirë, por gjithmonë pa e ekzagjeruar.

Mendoni për cilësinë: në këtë periudhë, ku qëndrimi në shtëpi është praktikisht një detyrim, ne kemi më shumë kohë që t’i përkushtohemi gatimit duke shmangur përdorimin e ushqimeve të gatshme, të cilat, nëse nga njëra anë janë një ndihmë e mirë në kuzhinë, ndonjëherë nuk korrespondojnë me nevojat tona ushqyese. Kur gatuajmë vakte, por edhe në përgatitjen e thjeshtë të një sallate ose një sanduiç, zgjidhni produktet organike, drithërat antikë dhe mbi të gjitha frutat dhe perimet sezonale. Kushtojini vëmendje edhe zgjedhjes së mishit: nëse nuk jemi vegjetarianë apo veganë është mirë të përqendrohemi tek mishrat e bardhë.

Jepini vlerë ushqimit: ushqimet duhet të njihen dhe ne duhet të mësojmë t’i vëzhgojmë dhe respektojmë ato, sepse ato janë në gjendje të na japin ndjesi të këndshme. Ushqimi i duhur nuk është i nevojshëm vetëm për funksionimin e mirë të trupit tonë, por është gjithashtu mënyra për të kënaqur mirëqenien psikologjike: ndjesia e kënaqësisë na jep forcë. Provimi i gjithçkaje dhe shijimi i ushqimit është thelbësor për të mësuar të respektojmë veten tonë para së gjithash, por është gjithashtu e dobishme të rrisim vetëvlerësimin tonë, një aspekt që nuk duhet të lihet pas dore kur vendosim të kthehemi në formë për të parë përsëri veten me kënaqësi para pasqyrës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat