Ukraina në balotazh - Poroshenko përballë një sfide të vështirë - Bota Sot
Ukraina në balotazh - Poroshenko përballë një sfide të vështirë

Evropë

Ukraina në balotazh - Poroshenko përballë një sfide të vështirë

Më: 21 prill 2019 Në ora: 12:52
Volodymyr Zelenskiy, kandidat për president në Ukrainë

Votuesit në Ukrainë të dielën do të hedhin votën e tyre në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, që përcakton fatin e presidentit aktual Petro Poroshenko.

Sipas sondazheve, rivali i Poroshenkos, 41 vjeçari komedian, Volodymyr Zelenskiy, ka mbështetje më të madhe.

Një sondazh i publikuar më 18 prill, tregon se 57.9 përqind e votuesve thonë se do të votojnë për Zelenskiyn, derisa 21,7 përqind mendojnë të votojnë për Poroshenkon.

Zelenskiy, që ka udhëhequr fushatën e tij kryesisht në rrjete sociale, ka përfituar nga rënia ekonomike, korrupsioni endemik dhe lufta e vazhdueshme kundër separatistëve pro-rusë në lindje të Ukrainës.

"Nuk jam politikan. Unë jam vetëm një person i zakonshëm që ka ardhur për të thyer këtë sistem”, kishte thënë ai në disa tubime.

Ndërkaq, Poroshenko ka shfrytëzuar mungesën e përvojës së rivalit, duke theksuar se ai do të ishte i paaftë për tu përballur me presidentin rus Vladimir Putin.

"Ju do të ishit një udhëheqës i dobët i shtetit, i paaftë për të mbrojtur veten nga Putini. Nuk e besoj se si Zelenskiy ëndërron ta dorëzojë Ukrainën, ta kthejë prapa në Mbretërinë ruse, por Putini ëndërron për këtë”, tha Poroshenko.

Zelenskiy ka fituar raundin e parë të zgjedhjeve më 31 mars, me më shumë se 30 përqind, duke lënë prapa Poroshenkon me 16 përqind të votave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...