Nisin hetimet për korrupsion ndaj ish-zëvendëskancelarit - Bota Sot
Nisin hetimet për korrupsion ndaj ish-zëvendëskancelarit

Evropë

Nisin hetimet për korrupsion ndaj ish-zëvendëskancelarit

Më: 14 qershor 2019 Në ora: 11:25
Heinz-Christian Strache

Zyra e Prokurorisë Publike kundër Korrupsionit (WKStA) ka nisur hetime kundër ish-drejtuesit të Partisë së Lirisë (FP) Heinz-Christian Strache, i cili ka mbajtur edhe postin e zëvendëskancelarit.

Sipas revistës “Profil”, arsyeja për hetimin është dyshimi për përvetësim.

Hetimet janë iniciuar kundër ish-anëtarit të FP-së Johann Gudenus si dhe kundër personave të tjerë të dyshuar për shkelje të besimit “në forma të ndryshme të pjesëmarrjes”.

Johhan Pauer, avokati i Straches tha se nuk ishte në gjendje të komentonte mbi procedurat në vazhdim.

Strache u filmua duke folur me mbesën e një oligarku rus rreth asaj se si t’i kanalizonte donacionet e fshehta partisë FP. Gruaja, që paraqet si një mbesë e oligarkut, ofroi të blinte 50% të gazetës austriake ”Kronen Zeitung” dhe ta përdorte atë për të mbështetur FP.

Videoja u botua më 18 maj dhe e detyroi Strache dhe Gudenus të largoheshin nga detyra. Konservatorët e Partisë Popullore (VP) kanë kërkuar që edhe ministri i Brendshëm, Herbert Kickl (FP) gjithashtu të japë dorëheqjen dhe pjesa tjetër e ministrave të FP të largohej bashkë me të.

Menjëherë pas kësaj, kancelari Kurz njoftoi se koalicioni u shpërbë dhe kërkoi zgjedhje të parakohshme në shtator.

Ende nuk është e qartë se kush e ka organizuar takimin, i cili ndodhi në një vilë në Ibiza, pak para zgjedhjeve kombëtare austriake të vitit 2017

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...