Ish-presidenti francez Sarkozy do të dalë në gjyq për korrupsion, ndikim-mashtrimi - Bota Sot
Ish-presidenti francez Sarkozy do të dalë në gjyq për korrupsion, ndikim-mashtrimi

Evropë

Ish-presidenti francez Sarkozy do të dalë në gjyq për korrupsion, ndikim-mashtrimi

Më: 19 qershor 2019 Në ora: 16:02
Nicolas Sarkozy

Nicolas Sarkozy do të përballet me gjyqin për akuzat për korrupsion dhe ndikimin e mashtrimit pasi ankesa e tij e fundit u refuzua nga gjykata më e lartë e Francës, tha avokati i tij të mërkurën, sh2r4an AFP.

Sarkozi ka të ngjarë të paraqitet në gjykatë në muajt e ardhshëm, burime të afërta me rastin i kanë thënë AFP më 19 qershor, një ditë pasi Gjykata e Kasacionit e vendit, e cila rregullon çështjet e ligjit, vendosi që një gjyq ishte i justifikuar edhe për Sarkozi si avokati i tij Thierry Herzog dhe një ish-gjyqtar, Gilbert Azibert.

Rasti i influencës përqëndrohet në bisedat midis Herzog dhe Azibert që u përdorën nga hetuesit duke kërkuar në pretendimet se Sarkozi pranoi pagesa të paligjshme nga trashëgimtari L'Oreal Liliane Bettencourt për fushatën e tij presidenciale të vitit 2007.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat