Ursula von der Leyen - presidente e re e Komisionit Evropian - Bota Sot
Ursula von der Leyen - presidente e re e Komisionit Evropian

Evropë

Ursula von der Leyen - presidente e re e Komisionit Evropian

Më: 16 korrik 2019 Në ora: 20:00
Ursula von der Leyen

(E plotësuar) - Ministrja gjermane e Mbrojtjes Ursula von der Leyen pati një betejë të vështirë si kandidate kompromisi për kreun e Komisionit të BE-së. Ajo fitoi më një shumicë të vogël 383 nga 747 vota të eurodeputetëve.

Ministrja gjermane e Mbrojtjes Ursula von der Leyen mori votat e majftueshme për t'u bërë presidentja e ardhshëme e Komisionit Evropian. Kësisoj ajo do të jetë gruaja e parë në krye të këtij posti të lartë të BE-së.

Ajo mori 383 nga 747 vota të mundshme, vetëm nëntë më shumë se minimumi për zgjedhjen e saj. 327 ligjvënës votuan kundër saj dhe 22 abstenuan.

Pasi u kominikua votimi përfundimtar, ajo tha se qëllimi i saj është një Evropë të fortë dhe e bashkuar.

Me një fjalim pasionant para Parlamentit Europian sot dhe me një fushatë intensive gjatë ditëve të fundit ajo ka shpalosur konceptin e saj për BE-në.

Për një BE të fortë

Me premtime e reja pёr temat si mbrojtja e klimёs dhe tё drejtat paramentare Ursula von der Leyen kёrkoi mbёshtetje pёr zgjedhjen si presidente e Komisionit tё BE-sё.  Nё njё shkresё prej tetё faqesh ajo i ishte drejtuar edhe socialdemokratёve europianё duke deklaruar ndёr tё tjera se do tё ndёrmarrё njё nismё tё re pёr pakёsimin e emetimeve tё gazrave tё efektit serё. Deri nё vitin 2012 ajo do tё paraqesё njё plan pёr bisedeimet mbi klimёn, se si "nё mёnyrё tё pёrgjgjshme" tё arrihet üakёsimi me 55 pёrqind i kёtyre gazrave nё atmosferё. Deri mё 2050 BE-ja duhet tё bёhet neutral ndaj klimёs.

Duke iu referuar kërkesasve tё socialdemokratёve politikania e CDU-sё premton se dёshiron tё arrijё vendosjen e kritereve ligjore pёr pagёn minimale nё mbarё BE-nё, dhe tё avancojё luftёn kundёr papunёsisё tek tё rinjtё. Programi i shkembimeve Erasmus duhet tё zgjerohet edhe pёr ata qё ndjekin shkollat profesionale. Lidhur me politikёn e refugjatёve ajo shpreson tek njё mekanizёm i ri pёr ndarjen e barrёs mes vendeve anёtare.

Image
Ursula von der Leyen

"E drejta pёr nisma ligjore" pёr Parlamentin e BE

Ndryshe nga deri mё sot von der Leyen synon edhe njё rol mё tё fuqishёm tё Parlamentit tё BE-sё nё procesin legjislativ tё BE-sё, sepse deri tani vetёm Komisioni i BE-sё ka pasur tё drejtё tё ndёrmarrё nisma ligjore.

Sfidat me tё cilat konfrontohet Europa, sipas von der Leyen, mund tё pёrballohen vetёm me vendosmёri dhe duke mbrojtur vlerat e pёrbashkёta, por edhe duke u angazhuar pёr njё shoqёri mё korrekte, mё tolerante dhe mё me barazi.

Von der Leyen pas emёrimit nga kryetarёt e shteteve dhe tё qeverive kёtё tё martё (16.07) kaloi me sukses, ndonëse me shumcië të vogël, votimin nё Parlamentin Europian.

Von der Leyen komunikoi një ditë më parë (15.07)  të tëitter, se do të tërhiqet nga posti i ministres së Mbrojtjes edhe pa qenë i qartë rezultati i votimit të së martës, me qëllim që t'i kushtohet më fort punës së saj në Europë. Deri në votimin përfundimtar ajo pati një betejë të ashpër, në Parlamentin Europian, pasi e paraqitur si kandidate kompromisi ajo nuk gjente përkhje sa duhet kryesisht nga grupi i partive socialdemokrate europiane. Tё gjelbёrit dhe tё majtёt patёn deklaruar javën e kaluar,  se nuk duan ta votojnё ministren gjermane tё Mbrojtjes.

Von der Leyen do të nisë detyrën si pasuese e Jean-Claude Juncker në krye të komisionit më 1 nëntor. Ajo është g jermania e parë që do të drejtojë ekzekutivin e BE-së që nga modernizimi i Bashkimit Evropian. Diplomati gjerman Walter Hallstein ka qenë kryetar i  Komisionit të mëparshëm të Bashkësisë Ekonomike Evropiane nga viti 1958 deri më 1967.

***

Politikania gjermane Ursula von der Leyen është zgjedhur sot presidente e re e Komisionit Evropian.

Ajo u votua nga 383 deputetë të Parlamentit Evropian nga gjithsej 733 sa ishin të pranishëm.

Për emërimin e Von der Leyen në këtë detyrë nevojiteshin 374 vota pro.  

Ajo në këtë post pason Jean Claud-Juncker, mandati i të cilit ka skaduar pas zgjedhjeve për Parlamentin Evropian.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...