Punëtorët gjermanë fillojnë të presin pemët për të ndërtuar rrugën, pavarësisht protestave

Evropë

Punëtorët gjermanë fillojnë të presin pemët për të ndërtuar rrugën, pavarësisht protestave

Më: 1 tetor 2020 Në ora: 13:55
Foto Ilustrim

Punëtorët e ndërtimit filluan të prisnin një pjesë të një pylli gjerman të enjten në mënyrë që të mund të ndërtohej një autostradë, pavarësisht përpjekjeve nga rreth 150 aktivistë mjedisorë për t’i ndaluar ata.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, dhjetëra oficerë policie u vendosën në pyllin Dannenroeder në veri të Frankfurtit për të mbrojtur punëtorët dhe për të larguar aktivistët, të cilët kanë ndërtuar shtëpi me pemë dhe kanë ngritur barrikada në zonë për t’u përpjekur të parandalojnë prerjen.

“Nga sot kompania e ndërtimit është në gjendje të fillojë punën në pyll dhe ata synojnë ta bëjnë këtë. Ne, policia, jemi këtu për të lejuar që ajo punë të vazhdojë”, tha një zëdhënës i policisë për Reuters.

Dannenroeder shtrihet në një zonë të mbrojtjes së natyrës dhe pemët e saj janë rreth 250 deri në 300 vjeç.

Një pjesë e pyllit bie nën rregulloret evropiane të ruajtjes së biodiversitetit, thanë grupet e aktivistëve mjedisorë në një deklaratë.

“Pasojat e krizës klimatike dhe zhdukja e shpejtë e specieve janë tepër kërcënuese për të gjithë ne – për të pastruar pyje të shëndetshëm për të ndërtuar më shumë autostrada”, tha ka thënë Marion Tiemann.

Parlamenti rajonal për shtetin e Hesse, ku ndodhet pylli, pritej më vonë të enjten për të diskutuar një mocion nga partia e ekstremit të majtë Linke për të ndaluar projektin e ndërtimit. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat