Italia propozon një buxhet me deficit të reduktuar - Bota Sot
Italia propozon një buxhet me deficit të reduktuar

Evropë

Italia propozon një buxhet me deficit të reduktuar

Më: 12 dhjetor 2018 Në ora: 19:44
Giuseppe Conte

Shefi i qeverisë italiane, Giuseppe Conte, njoftoi sot se qeveria e tij i kishte propozuar Komisionit Europian një ulje në 2,04% të PBB-së të deficitit publik për vitin 2019, ndërkohë që në projektbuxhetin e refuzuar nga BE-ja deficiti ishte 2,4%.

“Një punë teknike na mundësoi që të arrijmë një marzh negocimi sepse ne kemi rekuperuar disa burime financiare. Dhe këto burime financiare do t’i përdorim për këto negociata me komisionin. Nga 2,4% arritëm të zbresim në 2,04%”, deklaroi ai në përfundim të një marrëveshje me presidentin e Komisionit Europian, Jean Claude Juncker.

“Komisioni Europian do të vlerësojë tani propozimet e marra këtë pasdite. Punimet do të vazhdojnë në ditët në vijim”, shpjegoi një zëdhënës i ekzekutivit europian.

Komisioni Europian kishte kundërshtuar më 23 tetor projektbuxhetin italian, duke e gjykuar jashtë normave europiane, duke arritur në pikën që të merrte parasysh edhe vendosjen e sanksioneve. /ATSH

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...