Mbyllen edhe 6 bastore në Ferizaj - Bota Sot
Mbyllen edhe 6 bastore në Ferizaj

Ferizaj

Mbyllen edhe 6 bastore në Ferizaj

Më: 12 nëntor 2018 Në ora: 15:33
Mbyllen bastore në Ferizaj

Inspektorati i komunës së Ferizajt me asistim edhe të Policisë së Kosovës ka mbyllur edhe 6 lokale që operonin si lojëra të fatit.

Sipas një njoftimi nga komuna, këto lokale operonin pa kushtet e nevojshme sanitare, pa dokumentacion biznesor dhe në kundërshtim me kërkesat ligjore të ligjeve në fuqi që rregullojnë këtë fushë.

 “Madje, shumica prej tyre nuk posedojnë fare as certifikatën biznesore dhe as kushtet minimalo-teknike për zhvillimin e veprimtarisë. Mbyllja e këtyre lokale është procesuar me hapjen e procedurës pranë organeve të drejtësisë dhe si i tillë ky aksion disa mujor ka ulur drastikisht numrin e bizneseve të tilla që kanë operuar në Ferizaj”, thuhet në një njoftim nga komuna e Ferizajt.

 Ridvan Berisha, koordinator i Inspektoratit Komunal tha se janë të vendosur për zero tolerancë ndaj bizneseve të tilla që çdo ditë favorizojnë informalitetin fiskal dhe rrezikojnë mirëqenien e qytetarëve.

Ferizaj është komunë kampione në rang kombëtar për kontrollin e zhvillimit të kësaj veprimtarie. Deri më tani Inspektorati Komunal ka mbyllur mbi 20 pika bastesh dhe kazino, duke arritur që edhe të arkëtoëj nga borxhet e tyre ndaj komunës mbi 500 mijë, fonde që do të përdoren për investime në dobi të shëndetit publik e mirëqenies qytetare”, thuhet në njoftimin e komunës.

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...