Vdiq në sheshxhirim; Gjergj Xhuvani po xhironte filmin kushtuar të rinjve që janë në udhëkryqin e jetës!

Filma

Vdiq në sheshxhirim; Gjergj Xhuvani po xhironte filmin kushtuar të rinjve që janë në udhëkryqin e jetës!

Më: 15 gusht 2019 Në ora: 11:50
Gjergj Xhuvani në sheshxhirim

Ditën e djeshme (14 gusht) u nda nga jeta në mënyrë të papritur në moshën 56 vjeçare regjisori i njohur shqiptar Gjergj Xhuvani. Ikja e tij e parakohshme trishtoi pa fund familjarë, miq e kolegë.

Xhuvani ndodhej në Itali, duke xhiruar filmin e tij më të fundit “Liqeni im” e pikërisht  gjatë punës në sheshxhirim, zemra e tij ndali përgjithmonë. “Liqeni im” ishte një prodhim kinematografik, të cilin Xhuvani ja kishte kushtuar të rinjve , adoleshentëve që janë në udhëkryqin e jetës së tyre, me moralin që t’i kthehen jetës së thjeshtë e të ndershme.

Kujtojmë që vitet e fundit Xhuvani dhe bashkëshortja e tij Luiza kanë përjetuar realitetin e dhimbshëm të futjes së djalit të tyre Kostandinit në burg, i dënuar për vrasje. Me siguri Gjergj Xhuvani ka dashur të lërë një ‘himn’ për të rinjt që ndoshta si djali i tij kanë marrë rrugë pa krye…

“Liqeni im” rrëfen historinë e një djaloshi intelegjent, të quajtur Kristo. Ai i ulur në bankën e tij në klasë mendon për kuptimin e fjalisë “Liqeni im”, të shkruara në tabelë nga mësuesi i tij. “Liqeni mund të na jap të gjitha, nëse ne dimë sesi ta pyesim”, shkruan Kristo.

Ai pastaj shikon nga dritarja dhe kujton ngjarjet të cilat kanë ndodhur në muajt e fundit. Djaloshi i ri Kristo jeton në një fshat afër liqenit të Prespës, një lumë i ndarë në tri shtete: Shqipëri, Maqedoni dhe Greqi. Kristo, pronari i një varke të vogël peshkimi, përfiton nga kjo situatë gjeografike dhe transporton drogë nga Shqipëria në Maqedoni. Kristo rritet duke adhuruar dy shitës droge, me të cilët punon; Ismailin dhe Paskon.
Ndryshimet fillojnë në jetën e Kristos, pasi që ai fillon që të ndjejë dashuri për mësuesen e tij të zgjuar, Mirandën. Ismaili merr një vendim fatal, ai dëshiron që të mbizotërojë në tregtinë e drogës që po ndodh në liqe. Kristo rrihet keq, kurse Paskos i ngrihet një kurth nga Ismaili, ndërsa policia është në pritë të tij. Pasko pastaj vritet, në kaosin që po ndodh, nëna e tij vdes dhe gruaja e tij largohet nga vendi.

Kur komuniteti i vogël i peshkatarëve beson që Kristo është fajtor për vdekjen e Paskos, ai e kupton se tashmë Ismaili duhet të ndalet. Kristo hakmerret duke i vënë flakën një anije që bartë drogë, një aksident ky që sjellë vdekjen e Ismailit. Për t’i thënë lamtumirë të kaluarës së tij kriminali Kristo u vë flakën parave të udhëheqësve të drogës. istoria përfundon ashtu si fillon me Kriston, i cili kompleton esenë e tij mbi atë se çfarë liqeni mund t’u jap atyre që dinë se çfarë t’i kërkojnë.

Fotot e xhirimeve ne Romë i ka postuar regjisori Ilir Butka, i cili thote i shoqeron me kete shenim: “Nje humbje e rende ne boten e filmit shqiptar. Eshte ndare nga jeta sot ne mengjes nga nje goditje ne zemer regjisori Gjergj Xhuvani.

Projekti i filmit “Liqeni im” ishte nje bashkeprodhim i mirfillte midis Ballkanit, Shqiperise, Kosoves, Kroacise dhe Italise. Projekti u mbeshtet edhe nga Eurimages ku fitoi piket maksimale.”…

Me gjithë dhimbjen që la pas ikja e parakohshme e Gjergj Xhuvanit, zemra e tij ndali në sheshxhirim, aty ku me siguri një karakter (regjisor) krijuar nga Xhuvani do të mbyllte sytë përgjithmonë…

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat