Vdes regjisori i njohur amerikan, Walter Bernstein

Filma

Vdes regjisori i njohur amerikan, Walter Bernstein

Më: 25 janar 2021 Në ora: 00:49
Walter Bernstein

Skenaristi Walter Bernstein, ndër të mbijetuarit e fundit të listës së zezë anti-komuniste të Hollywood-it, ka vdekur, në moshën 101 vjecare, njofton The Guardian, transmeton KultPlus.

Gruaja e tij, agjentja letrare Gloria Loomis, tha se ai vdiq nga pneumonia.

Një korrespondent i dytë i luftës botërore për ushtrinë, i cili gjithashtu ishte botuar në New Yorker, Bernstein ishte në fillim të asaj që dukej një karrierë premtuese filmi kur lufta e ftohtë dhe paranoja anti-komuniste çuan në listën e tij të zezë në  vitin 1950, një fat i cili shkatërroi jetën e shumë bashkëmoshatarëve të tij dhe disa i çoi në vetëvrasje.

Ndërsa shumë ishin në listën e zezë vetëm për të mbështetur kauzat e krahut të majtë, Bernstein ishte në të vërtetë një anëtar i partisë Komuniste Amerikane dhe qëndroi i tillë deri në vitin 1956.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat