Festivali i Filmit në Kanë hapë dyert për edicionin e 74-të, Kosova pjesë e garës me filmin “Pa Vend”

Filma

Festivali i Filmit në Kanë hapë dyert për edicionin e 74-të, Kosova pjesë e garës me filmin “Pa Vend”

Më: 5 korrik 2021 Në ora: 15:19
Foto

Pas më shumë se një vit i shtyrë nga pandemia Festivali i Filmit në Kanë ditën e nesërme do të hapë dyert për edicionin e 74-të.

Festivali i vitit të kaluar u shty, pastaj u anulua – në vend të kësaj “Palais des Festivals” që pret pjesën më të madhe të veprimtarisë dy javore rreth prodhimtarisë së filmave ishte e mbushur me shtretër spitalorë në muajt e parë të pandemisë teksa nga fillimi i këtij viti u kthye në qendër vaksinimi, shkruan AP.

Kanë do të jetë festivali i parë i madh i filmit që provon një edicion të plotë që nga fillimi i pandemisë teksa nga të pranishmit kërkohet që të jenë të vaksinuar kundër COVID-19 ose të kenë test negativ.

Kosova është pjesë e garës për “Palmën e Artë” në festivalin prestigjioz të Kanës me filmin “Pa Vend”.

Filmi “Pa vend” i regjisorit Samir Karahoda sjell rrëfimin e klubit të ping pongut nga Prizreni ‘Lidhja e Prizrenit’, duke sjellë ngjarjen në kontekstin e situatës aktuale.

“Pa vend” tregon përpjekjet e dy protagonistëve të udhëhequr nga trajneri i tyre që të mbajnë sportin e ping pongut gjallë.

Kujtojmë se xhirimet e këtij filmi kanë filluar në muajin shtator të vitit të kaluar dhe është filmi i dytë nga Kosova që arriti këtë sukses.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat