Piloti 19-vjeçar i Moto3 ndërron jetë pas një aksidenti gjatë garës

Formula 1

Piloti 19-vjeçar i Moto3 ndërron jetë pas një aksidenti gjatë garës

Më: 31 maj 2021 Në ora: 06:44
Jason Dupasquier

Jason Dupasquier, një 19-vjeçar zviceran pilot i Moto3, ka ndërruar jetë pas një përplasjeje të rëndë gjatë seancës kualifikuese të së shtunës në Grand Prix të Italisë. Lajmin e konfirmoi sot MotoGP. 19-vjeçari u përplas fillimisht nga një motor tjetër dhe më pas humbi kontrollin dhe përfundoi jashtë pistës, duke u dëmtuar rëndë.

"Dupasquier u përfshi në një incident me shumë garues midis Kthesave 9 dhe 10," thuhej në deklaratë. "Automjetet e ndërhyrjes mjekësore FIM mbërritën në vend menjëherë dhe piloti zviceran ishte nën kujdesin e mjekëve përpara se të transferohej me helikopter mjekësor në një gjendje të qëndrueshme, në Spitalin Careggi në Firence. Pavarësisht nga përpjekjet e stafit mjekësor, spitali ka njoftuar se Dupasquier fatkeqësisht nuk u ka mbijetuar plagëve të tij."

Dupasquier ishte në sezonin e tij të dytë në Kampionatin Botëror Moto3. Ai u pozicionua i 12-ti në renditje me 27 pikë.

Dupasquier e filloi karrierën e tij në Supermoto, ku ishte një kampion i Kombëtares Zvicerane shumë herë. Ai fitoi titullin NEC Championship Moto3 në vitin 2016, para se të kalonte në Kampionatin Botëror Juniors një vit më vonë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat