UEFA dënon Bullgarinë dhe Rumaninë shkaku i racizmit - Bota Sot
UEFA dënon Bullgarinë dhe Rumaninë shkaku i racizmit

Futboll

UEFA dënon Bullgarinë dhe Rumaninë shkaku i racizmit

Më: 19 korrik 2019 Në ora: 20:58
Thirrjet raciste kundër Kosovës i kanë kushtuar ekipit kombëtar të Bullgarisë dhe Rumanisë.

Thirrjet raciste kundër Kosovës i kanë kushtuar ekipit kombëtar të Bullgarisë dhe Rumanisë.

Federata Evropiane e Futbollit (UEFA) ka njoftuar se ka dënuar Bullgarinë dhe Rumaninë, shkaku i racizmit.

Bullgaria do të duhet të mbyllë një pjesë të stadiumit të saj kombëtar në ndeshjet kundër Anglisë dhe Republikës Çeke – të vlefshme për kualifikimet në Kampionatin Evropian të Futbollit – për shkak të racizmit të shfaqur nga tifozët në ndeshjet kundër Kosovës dhe Çekisë.

Edhe Rumania po ashtu duhet të mbyll një pjesë të stadiumit të saj për ndeshjen e moshave nën 21 vjeç, pasi UEFA ka vërtetuar se tifozët e saj kanë bërë veprime me sjellje raciste në një ndeshje muajin e kaluar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...