Mehmeti i emocionuar: Ilmi, e dha edhe kafshatën e fundit, nuk u ndale as nga kërcënimet... - Bota Sot
Mehmeti i emocionuar: Ilmi, e dha edhe kafshatën e fundit, nuk u ndale as nga kërcënimet...

Futboll

Mehmeti i emocionuar: Ilmi, e dha edhe kafshatën e fundit, nuk u ndale as nga kërcënimet...

Nga: K. Goca Më: 23 korrik 2019 Në ora: 19:18
Mehmeti i emocionuar: Ilmi, e dha edhe kafshatën e fundit, nuk u ndale as nga kërcënimet...

Dikush lëshoi tokën për fushë futbolli, dikush shtëpinë që të mbahen mbledhjet dhe të organizohen aktivitetet e futbollit të Kosovës, duke i bërë rezistencë të fuqishme Serbisë pushtuese. 

Vitet e 90-ta nuk do të shlyhen kurrë nga kujdesa e secilit shqiptar, për torturat që përjetuan nga okupatori serb.

Ish sekretari i Shoqatës së Gjyqtarëve të Futbollit të Kosovës, Hadi Mehmeti, me emocione por edhe me krenari kujton mikun e tij, Ilmi Berisha, që ka nëntë vite që ka ndërruar jetë, që ka dhënë shumë për futbollin e Kosovës. 

Ilmiu ka qenë gjyqtar i futbollit, delegat - kontrollor i referimit, i cili shtëpinë (te gjimnazi ‘Sami Frashëri’) e kishte lëshuar për aktivitetet e futbollit të Republikës së Kosovës, duke mos u ndal përkundër kërcënimeve të mëdha nga regjimi kriminal serb.   

“Miku im , ti qe kontribuove në pavarësimin e sportit, ti që shtëpinë e shndërrove në seli të institucioneve sportive, ti që e dhe edhe kafshatën e fundit për të rreshtuar drejtë, sipas kërkesës së sovranit, ti që sakrifikove çdo gjë për të ardhë deri te kjo e sotmja, do të jesh çdoherë në kujtimet tona! Kontributin tënd nuk do ta harrojmë kurrë!”, shkruan mes të tjera Mehmeti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...