Ekskluzive, ja aksionarët e Ferizajt me përqindje, cili më shumë e cili më pak - Bota Sot
Ekskluzive, ja aksionarët e Ferizajt me përqindje, cili më shumë e cili më pak

Futboll

Ekskluzive, ja aksionarët e Ferizajt me përqindje, cili më shumë e cili më pak

Nga: Kemajl Goca Më: 14 gusht 2019 Në ora: 11:04
Ekskluzive, ja aksionarët e Ferizajt me përqindje, cili më shumë e cili më pak

Klubi i futbollit Ferizaj është privatizuar dhe ka aksionarët e vetë. Anglezët apo Central Capital Consultans, ka 51 për qind të aksioneve, ka deklaruar në ARBK 76,500.00 euro apo 51 për qind të aksioneve. Kjo shumë është  e deklaruar fillimisht dhe a do të rriten këto në vazhdimësi, kjo çështje duhet sqaruar nga klubi. Në listën që e ka siguruar gazeta kombëtare “Bota sot”, shihen emrat e aksionarët kush më shumë e kush me pak.

Image

Lista e aksionarëve

Sadush Rysha 7,350.00 -4.90%
Jeton Rysha 7,350.00 - 4.90%
Mustafa Grainca    14,700.00 - 9.80%
Central Capital Consultans 76,500.00 - 51%
Fatmir Reshani 14,700.00 - 9.80
Fisnik Bucaliu 14,700.00 - 9.80 etj.

Është mirë që Bordi apo menaxhmenti i klubit që ta sqarojnë në detaje, se kjo shumë e deklaruar në AKRB, a është si bazë apo shkon duke u rritur? Cila është situata?
Drejtuesit e klubit duhet ta njoftojnë opinionin në tërësi se cili është qëllimi i këtij privatizimit. A është ky privatizim i “politizuar” apo tamam sportiv? Të gjitha këto pyetje presim përgjigje nga vet klubi, sepse edhe opinioni sportiv është kureshtar ta dijë. Çdo privatizim është i mirëseardhur, por çështja e privatizimit të klubit duhet të bëhet transparente. Sepse i madh dhe i vogël i janë gëzuar privatizimit, por pse nuk jepen edhe detajet tjera? Pse kryetari i klubit, Mustafë Grainca, nuk e ka publikuar edhe listën e aksionarëve në faqen e tij në facebook?

Mustafa është anëtar i kryesisë së PDK-së dhe zv. ministër, njeriu që po kontribuon shumë për futbollin ferizajas, por do të ishte e mirë nga ana e tij që t’i deklaron të gjitha hapur dhe nuk ka asnjë mënyrë pse të ruhet sekreti i gjërave tjera, kur dihet se privatizimi u bë për të mirën e klubit.  Prandaj, presim që klubi t’i paraqes të gjitha ato që duhet paraqitur, sidomos çka parasheh privatizimi në tërësi. Po ashtu edhe Arian Imeri është aksionar, shef i grupit parlamentar i PDK-së.

Duhet theksuar se Grainca dje ka paraqitur edhe certifikatën e regjistrimit, duek shkruar: “Sot, zyrtarisht morëm çertifikatën e biznesit për klubin futbollistik"Ferizaj".
Urime, na prift e mbara!”. A ka vlejtur me shumë ky klub se sa kjo vlerë themeluese? A do të thotë kjo që aksionarët kane hyrë me qëllim që shpejt me i shit aksionet e tyre me çmimet të mëdha? Pyetje që presim përgjigjet zyrtare nga klubi!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...