Ministri i sportit në Itali optimist për rifillimin e Serie A - Bota Sot
Ministri i sportit në Itali optimist për rifillimin e Serie A

Futboll

Ministri i sportit në Itali optimist për rifillimin e Serie A

Më: 22 maj 2020 Në ora: 20:00
Foto ilustrim

Vicenzo Spadafora ka konfirmuar se komiteti shkencor i qeverisë ka miratuar stërvitjet e skuadrave nga dita e hënë dhe është optimist për rifillimin e Serie A

Qeveria e Spadaforas, FIGC dhe Serie A më në fund duket se janë në marrëveshje për të rifilluar futbollin pas modifikimeve të protokollit shëndetësor.

“Ne i kemi ndihmuar bashkëpunëtorët dhe punëtorët e sportit”, tha ministri për Rai Radio.

“Të gjithë janë paguar për muajin mars dhe ata do të marrin pagat e tyre për prill dhe maj automatikisht”.

“Unë i kuptoj që djemtë duan të luajnë përsëri pas dy muaj e gjysmë, gjatë së cilës kohë kanë treguar një sens të përgjegjësisë, por duhen masa paraprake”.

“Disa minuta më parë, ne zyrtarisht publikuam protokollin që lejon që ekipet të rifillojnë stërvitjet”.

“Drita e gjelbër ka ardhur edhe nga komiteti shkencor”.

Politikani tutje shtoi se fati i sezonit 2019/2020 do të vendoset më 28 maj, dhe ai është optimist se futbolli mund të rifillojë.

Në Serie A kanë mbetur edhe 12 xhiro për t’u zhvilluar deri në fund të sezonit, me Juventusin që kryeson me një pikë më shumë se Lazio.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat