Media e njohur kroate: Xhevdet Muriqi kurth për Hajdukun

Futboll

Media e njohur kroate: Xhevdet Muriqi kurth për Hajdukun

Nga: Kemajl Goca Më: 30 prill 2021 Në ora: 21:33
Media e njohur kroate: Xhevdet Muriqi kurth për Hajdukun

Xhevdet Muriqi është prej emrave që nuk harrohet kurrë nga dashamirët më të zjarrtë të futbollit.

Nga viti 1984 veshi fanellën e Prishtinës së gjeneratës së artë, kur garonte në ligën e parë ish jugosllave, ishte ndër më luftarakët në fushë, që për skuadra e mëdha ishte edhe sikur një mace e zezë. 

Në vitet e 90-ta e vazhdoi karrierën në klubin kroat, Shibeniku. 

Image

Gazeta kroate e datës 29 gusht të vitit 1994, notat

Muriqi, sa herë që luante kundër Hajdukut, ishte një kërcënim i madh për ta.

Me 28 gusht të vitit 1994, java e tretë e kampionatit kroat, para 12 mijë shikuesve në Shibenik, Muriqi shtangu Hajduikun e Splitit, për të cilin luanin edhe Aljosha Asanoviq, Igor Shtimac etj. 

Në minutën e 83-të, Muriqi hodhi një goditje si një bombë dhe barazoi rezultatin 2:2. 

Gol që habiti të gjithë në Kampionatin e Kroacisë, ndërsa gazeta e njohur kroate "Sportske Novosti", doli me titull: Xhevdet Muriqi - kurth për Hajdukun. 

Për Hajdukun shënuan Aljosha Asanoviq (50'), Milan Repaiç (58') dhe për Shibenikun Mile Petkoviç (75'-nga penalltia), Muriqi (83'). 
Të Shibeniku ishte paraqitur standard edhe shqiptari Ylli Shehu, Muriqi ishte vlerësuar me notën 7.5 dhe Shehu me 7.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat