Ajaxi në formë

Më: 13 shkurt 2022 Në ora: 20:23

Ajax ka ruajtur formën e tij në fushë pavarësisht skandalit të Overmars ne prapaskenë, me Erik ten Hag që qëndron me të njëjtën mesfushë që i ndihmoi ata të rezervonin vendin e tyre në katërshen e fundit të Kupës KNVB.

Kjo do të thotë që Ryan Gravenberch duhej të kënaqej sërish me një vend në stol.

Twente pati rastin e parë të madh të lojës, por Ricky van Wolfswinkel goditi traversën me kokë. Në anën tjetër, Lars Unnerstall mohoi golin e Dushan Tadiq.

Pas 31 minutash, Davy Klaassen i kaloi vendësit në epërsi pasi Haller goditi nga këndi. Unnerstall më pas mbajti rezultatin e pandryshuar me një numër pritjesh.

Përfundimisht, në minutën e 53-të, Haller bëri rezultatin 2-0 pasi Unnerstall nuk mundi të mbante një goditje nga Jurrien Timber.

Unnerstall priti një penallti të Tadiqit përpara se autogoli i Robin Propper të bënte rezultatin 3-0.