Villareali turpëron Juventusin në Torino! Chelsea kualifikohet

Nga: Kemajl Goca Më: 16 mars 2022 Në ora: 21:30
Villareali

(E plotësuar) - Juventusi pëson goditje të rëndë nga Villareali, duke pësuar humbje me rezultat 3:0, në ndeshjen e kthimit të tetës së finales së Champions League në futboll.

Villareali e “nokauton” Juventusin, që pak kush e ka pritur.

Nëndetësja e verdhë ka befasuar me lojë sidomos në 45 minutat e dytë.

Në minutën e 77-të, gjyqtari pasi shikoi VAR-in, akordoi penallti për Villarealin. Futbollisti Gerard Moreno shënon nga penalltia në minutën e 78-të.

Skuadra spanjolle shënon sërish, në minutën e 85-të, Pau Torres shton epërsinë në 0:2.

Në minutën e 90-1, Danjuma shënon nga penalltia, duke turpëruar me 3:0 Juventusin në Torino.

Ndeshja e parë përfundoi baras (1:1), kështu që Villareali u kualifikua me rezultat të përgjithshëm 4:1.

Chelsea fiton edhe si mysafirë me rezultat 2:1 ndaj Lilles. Edhe ndeshjen e parë e fitoi në Londër me 2:0 dhe me rezultat të përgjithshëm 4:1 shkojnë më tej.

Chelsea

Për Lillen shënuan Yilmaz (38’-nga penalltia) dhe për Chelsean Pulisic (45+3’), Azpilicueta (71’).

Juventus - Villareal 0:3
Shënues: Moreno (78’-nga penalltia), Torres (85’), Danjuma (90+1’).
Kartona të verdhë: De Ligt.

Juventusi: Szczesny; Danilo, De Ligt, Rugani (Dybala 79’), De Sciglio; Cuadrado, Arthur, Locatelli, Rabiot; Vlahoviq, Morata (Keane 85').
Villareali: Rulli; Aurier, Albiol, Pau Torres, Capoue; Estupinan, Parejo, Yeremy Pino (Chukwueze 65’), Manu Trigueros (Coquelin 64’); Lo Celso (Moreno 74’), Danjuma.

Lille – Chelsea 1:2
Shënues: Yilmaz (38’-nga penalltia) – Pulisic (45+3’), Azpilicueta (71’).
Kartona të verdhë: Fonte, Gudmundsson - Chalobah.
Lille: Leo Jardim; Celik (Weah 58’), Fonte, Botman Onana (58’), Djalo; Bamba (Gomes 78’), André, Xeka, Gudmundsson (Bradaric 78’); Yilmaz, David (Ben Arfa 77’).
Chelseat: Mendy; Christensen (Chalobah 33’), Thiago Silva, Rüdiger; Azpilicueta, Kovaçiç (Mount 46’), Jorginho (Loftus-Cheek 74’), Kante, Marcos Alonso; Havertz (Ziyech 83’), Pulisic (Lukaku 74’).

85' Pau Torres shton epërsinë e Villarealit, 0.2.

78’ Futbollisti Gerard Moreno shënon nga penalltia, Juventus – Villareal 0:1.

77’ Gjyqtari pasi shikoi VAR-in, akordoi penallti për Villarealin.

71' Chelsea kualikimin e ka në xhep, kalon në epërsi me 1:2 kundër Lilles.

70' Chelseas rezultati 1:1 i shkon përshtati.

66' Juventusi po lufton me mish e më shpirt por po has në rezistencë.

63' Villareali po mbrohet mirë dhe po kërkon edhe të kalojë në epërsi.

61' Lille po has në rezistencë të fortë të Chelseas.

55' Juve po e kërkon golin me çdo kusht.

51' Juventusi po e kërkon golin.

Përfundojnë pjesët e para, Juventus – Villareal 0:0 e Lille – Chelsea 1:1.
Chelsea është në presion të madh nga rivali.

Juventus – Villareal 0:0
Juventusi: Szczesny; Danilo, De Ligt, Rugani, De Sciglio; Cuadrado, Arthur, Locatelli, Rabiot; Vlahovic, Morata.
Villareali: Rulli; Aurier, Albiol, Pau Torres, Capoue; Estupiñan, Parejo, Yeremy Pino, Manu Trigueros; Lo Celso, Danjuma.

Lille – Chelsea 1:1
Shënues: Yilmaz (38’-nga penalltia) – Pulisic (45+3’).
Kartona të verdhë: Chalobah.
Lille: Leo Jardim; Celik, Fonte, Botman, Djalo; Bamba, André, Xeka, Gudmundsson; Yilmaz, David.
Chelseat: Mendy; Christensen (Chalobah 33’), Thiago Silva, Rüdiger; Azpilicueta, Kovaçiç, Jorginho, Kante, Marcos Alonso; Havertz, Pulisic.

42' Chelsea në presion.

38' Lille kalon në epërsi. Yilmaz shënon nga penalltia, Lille - Chelsea 1:0.

34' Edhe Villareali herë pas here i rrezikshëm.

31' Juventusi ka pasur dy mundësi të mira, por të pafat.

28' Nuk ka ndryshim rezultati në asnjë ndeshje.

22' Vllahoviq (Juventus) godet por topi përplaset vetëm me traversën e Villarealit.

Dy ndeshje me rivalitet të madh.

Lille – Chelsea 0:0

Lille: Leo Jardim; Çelik, Fonte, Botman, Djalo; Bamba, André, Xeka, Gudmundsson; Yilmaz, David.
Chelseat: Mendy; Christensen, Thiago Silva, Rüdiger; Azpilicueta, Kovaçiç, Jorginho, Kante, Marcos Alonso; Havertz, Pulisic.

19' Juve po tregon lojë të mirë.

15' Chelsea po tregopn lojë të mirë ndaj Lilles.

11' Alvaro Morata godet me kokë, ndërsa portieri i Villarealit, Rulli shpëton gol të sigurt.

7' Juventusi po mundohet por po has në mbrojtje të fortë.

4' Nuk ka gola në asnjërën ndeshje.

1' Fillojnë ndeshjet, Juventus - Villareal e Lille - Chelsea.