Dridhen dhomat e zhveshjes, ulërima

Më: 4 tetor 2022 Në ora: 18:35

Seria prej katër ndeshjesh e fitoreve të Manchester United në Premier League kishte mashtruar tifozët e tij – dhe ndoshta ekipin dhe menaxherin gjithashtu – shumë herët se fillimi i keq i sezonit ishte vetëm një kujtim. Goditja e marrë në derbin ndaj Cityt, 6-3 poshtëruese, u kujdes që t’i rikthejë të gjithë në tokë dhe të bëjë të qartë se distanca me ‘kushërinjtë’ dhe në përgjithësi me topin anglez dhe evropian, është vërtet reale dhe e madhe…

Largimi i trishtuar i tifozëve të Djajve të Kuq në pjesën e parë ilustron më mirë se çdo imazh tjetër ku zhgënjimi ka shkuar në bankën dikur dominuese të Mançesterit. Në të njëjtat minuta, mes pjesës së parë dhe të dytë, në barkun e stadiumit Etihad u inskenua një psikodramë që bëri të dridheshin muret e dhomës së zhveshjes së United, me dy lojtarë – të vetëshpallur liderë – të ngrinin zërin drejt shokëve të skuadrës duke zënë vendin e  Erik ten Hag.

Kanë qenë i porsaardhuri Lisandro Martinez dhe kapiteni Bruno Fernandes që iu kthyen fort skuadrës, duke e akuzuar se nuk beson te vetja. Në atë moment rezultati ishte 4-0, falë dy golave ​​në pjesën e parë të Haaland dhe Foden, të cilët më pas do të shënonin nga një tjetër gol në pjesën e dytë. Britmat e Martinez dhe Fernandes ishin aq të forta – zbulon Sun – saqë ato u dëgjuan qartë nga stafi i Cityt jashtë dhomës së zhveshjes së mysafirëve.

Shpërthimi, megjithatë, shërbeu për diçka, duke qenë se në pjesën e dytë United dha shenja jete, duke shënuar 3 gola me Antony dhe Martial (dylli për francezin, të cilin dhjetë Hag e futi në 59′ në vend që Rashford ta preferonte atë ndaj Ronaldos, qëndroi në pankinë gjatë gjithë kohës). Një ngushëllim i vogël, duke qenë se rezultati 6-3 i fundit mbetet një rezultat vdekjeprurës.

Tashmë Djajtë e Kuq priten të enjten nga ndeshja e Europa League jashtë në Omonia Nicosia, një ndeshje që nuk duhet humbur në dritën e humbjes fillestare në shtëpi me Real Sociedad, e cila u pasua nga suksesi në Moldavi ndaj Sheriff Tiraspol. Ka të ngjarë që në Qipro Ronaldo ta shohë veten përsëri në fushë nga fillimi, jo pikërisht në skenën që pesë herë Topi i Artë shpresonte për fundin e karrierës së tij.