Chelsea eliminon Dortmundin, Benfica deklason ekipin belg

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 7 mars 2023 Në ora: 20:58 Përditësuar në ora: 23:08 më 07.03.2023
Chelsea feston kualifikimin

Chelsea e Benfica kualifkohen në çerekfinale

Chelsea dhe Benfica janë kualifikuar në çerekfinale të Champions League në futboll.

Chelsea ka shënuar fitore me rezultat 2:0 ndaj Dortmundit, duke e përmbysur humbjen e sfidës së parë me 1:0.

Skuadra londineze kualifikohet me rezultat të përgjithshëm 2:1.

Ndeshje e fortë, me dy gola dhe një shtyllë të goditur nga ana e vendasve.

Duhet theksuar se ndeshja Chelsea - Dortmund filloi me 10 minuta vonesë.

Shkak i këtij vendimi sipas raportimeve nga mediave britanike është bërë trafiku i rënduar në Londër që vonoi arritjen e skuadrës gjermane në “Stamford Bridge”.

Në minutën e 17-të, Marco Reus (Dortmund) nga gjuajta e lirë rreth 22-23 metra, gati sa shënoi por portieri Kepa Arrizabalaga mezi ka shpëtuar portën e tij, me dorë e ka dëbuar topin në korrne.

Në minutën e 28-të, shtylla e majtë aleat i Dortmundit, duke e ndal goditjen e Kai Havertz (Chelsea).

Sterling në minutën e 38-të i vetëm por gjuajtjen e tij e ndali portieri.

Në minutën e 43-të, Sterling tund portën e Dortmundit, 1:0.

Në pjesën e dytë përkatësisht në minutën e 53-të, Kai Havertz godet nga penalltia por shtylla e majtë ia mohon golin. Megjithatë penalltia është përsëritur pasi një lojtar i Dortmundit u fut para kohe në fushë. Havertz herë e dytë ka shënuar, 2:0.

Chelsea me meritë është kualifikuar në çerekfinale.

Benfica i jep leksion skuadrën belge Club Brugge, duke e mposhtur me rezultat 5:1 në takimin e kthimit, kësisoj kualifikohet në çerekfinale të Champions League.

Golat i realizuan për Benfica-n Rafa Silva (38'), Ramos (45+2' e 57'), Joao Mario (70'-nga penalltia), Neres (77') dhe për Club Bruggen shënoi Meijer (87’).

Benfica edhe sfidën e parë e ka fituar me 2:0, duke triumfuar me rezultat të përgjithshëm 7:1.

Chelsea - Dortmundi 2:0

Stadiumi "Stamford Bridge" në Londër.
Gjyqtar: D. Makkelie (Holanda).

Shënues: Steerling (43'), Havertz (53' - nga penalltia).

Kartona të verdhë: Arrizabalaga, Fernandez, Cucurella, Chilwell - Sule, Wolf, Bellingham.
Chelsea: Kepa - W. Fofana, Koulibaly, Cucurella - James, Chilwell, E. Fernandez (Zakaria 87'), Kovaçiç (Pulisic 83'), Sterling (Loftus-Cheek 83'), Joao Felix (Gallagher 67') - Havertz.
Dortmundi: A. Meyer - M. Wolf, Süle, N. Schlotterbeck, Guerreiro - Can, Bellingham, Özcan (Bynoe-Gittens64'), Brandt (Reyna 5'), Reus - Haller (Malen 77').

Benfica - Club Brugge 5:1

Stadiumi "da luz" në Lisbonë.
Gjyqtar: H. Meler Turqia).

Shënues: Rafa Silva (38'), Ramos (45+2' e 57'), Joao Mario (70'-nga penalltia), Neres 77') - Meijer (87').

Kartona të verdhë: Otamendi  - Yaremchuk, lang, Sylla, Meije.

Benfica: Vlachodimos - Bah (Gilber 63'), Antonio Silva (Verissimo 89'), Otamend (Morato 74')i, Grimaldo - Florentino, Chiquinho (Neres 63'), Aursnes, Joao Mario (Neves 74'), Rafa - Goncalo Ramos.
Club Brugge: Mignolet - Clinton (Odoi 62'), Mechele, Sylla - Buchanan, C. Nielsen, Vanaken (Rits 74'), Sowah (Nusa 75'), Meijer - Lang (Onyedika 46'), Yaremchuk (Jutgla 62').

Benfica shokon skuadrën belge

(E plotësuar): 90' Gjashtë minuta shtesë.

85' Dortmundi po mundohet por pa sukses deri me tash.

82' Chelsea afër kualifikimit.

Shënues: Steerling (43'), Havertz (53' - nga penalltia).

Kartona të verdhë: Arrizabalaga, Fernandez, Chilwell - Sule, Wolf.

Shënues: Rafa Silva (38'), Ramos (45+2' e 57'), Joao Mario (70'-nga penalltia), Neres 77') - Meijer (87').

Benfica i jep leksion skuadrën belge, duke e mposhtur me rezultat 5:1 në takimin e kthimit, kësisoj kualifikohet në çerekfinale të Champions League.

Benfica edhes sfidën e parë e ka fituar me 2:0, duke triumfuar me rezultat të përgjithshëm 7:1.

70' Ka ende lojë, Chelsea është afër qëllimit.67' Verdhezinjtë kërkojnë golin, që iu shpresë për vazhdime.

64' Chelsea po luan me sigurti të madhe.

57' Dortmundit i duhet gjithsesi që të shënojë, ndryshe eliminohet.55' Dortmundi në presion.

53' Kai Havertz godet nga penalltia por shtylla e majtë ia mohon golin. Megjithatë penalltia përsëritet pas një lojtar i Dortmundit u fut para kohe në fushë. Havertz herë e dytë ka shënuar, 2:0.

46' Chelsea kërkon edhe golin e radhës.

Përfundojnë pjesët e para.

44' Sterling kalon në epërsi me 1:0 Chelsean.45' Goncalo Ramos i jep goditje shkatërruese Club Brugge, 2:0.

38' Sterling i vetëm por gjuajtjen e tij e ndali portieri.

38' Rafa Silva kalon në epërsi Benfica-n në përballje me Club Brugge.

36' Dortmundi tenton të befasojë me ndonjë gol.32' Chelsea e do me ngulm golin.

28’ Shtylla e majtë aleat i Dortmundit, duke e ndal goditjen e Kai Havertz (Chelsea).

26' Chelsea e kërkon golin por has në mbrojtje të fortë të skuadrës gjermane.

22' Chelsea po tregon lojë të mirë.

20' Nuk ka gola ende në. Londër.

17’ Marco Reus (Dortmund) nga gjuajta e lirë rreth 22-23 metra, gati sa shënoi por portieri Kepa Arrizabalaga mezi ka shpëtuar portën e tij, me dorë ka dëbuar topin në korrne.13' Nuk ka gola në Londër.

9' Lojë e mirë mes Chelseat dhe Dortmundit.

8' Kai Havertz (Chelsea) godet fortë por jashtë shtyllës së majtë, gjuajtje ë që e shqetësoi portierin mysafirë.

6' Chelsea po sulmon.

3' Ndeshje që shton presionin të Chelsea.1' Fillon ndeshja mes Chelseat dhe Dortmundit.

3' Benfica - Club Brugge nuk ka gola.

Ndeshja e Champions League mes Chelsea dhe Dortmund është shtyrë me 10 minuta.

Shkak i këtij vendimi sipas raportimeve nga mediet britanike është bërë trafiku i rënduar në Londër që ka vonuar arritjen e skuadrës së Borussia Dortmund në “Stamford Bridge”.

Gjithçka është gatë për ndeshjet e kthimit të tetës së finales së Champions League.

Publikohen formacionet zyrtare, Benfica - Club Brugge

Benfika është skuadra e cila shihej nga të gjithë si më e favorizuara në këtë tur të Ligës së Kampioneve për të vazhduar më tej në turne pasi fitoi me shifrat 2-0 në transfertë ndaj Club Brugge.

E megjithatë, portugezët nuk kanë hequr dorë nga yjet e sulmit as në ndeshjen e dytë përballë publikut të tyre.

Aursnes, Zhoao Mario dhe Rafa Silva do të mbështetin nga minuta e parë Gonçalo Ramos.

Skuadra portugeze në kërkim të fitores së radhës dhe vazhdimësisë së qetë mes 8 më të mirëve të turneut.

Chelsea - Dortmund, formacionet

Chelsea - Dortmund është një nga sfidat më të ekuilibruara të këtij raundi në Ligën e Kampioneve, pasi të dy skuadrat duket se kanë shanse thuajse të barabarta të vazhdojnë më tej.

Borusia Dortmund ka fituar 1-0 ndeshjen e parë, por ky rezultat ka lënë gjithçka të hapur për kthimin në Londër ku skuadra e drejtuar nga Graham Poter do të tentojë të përmbysë sfidën ne favorin e saj.

Trajneri ka lënë në stol një nga blerjet e bujshme te janarit, ukrainasin Mudrik, duke preferuar që të hedhë nga minuta e parë në fushë treshen Zhoao Feliks-Havertz-Sterling.

Nga ana tjetër, Terziç përgjigjet me Haller të mbështetur nga një mesfushë shumë ofensive ku gjenden Rojs, Brandt dhe Bellingam.

Chelsea në presion të madh të Dortmundit:

Chelsea synon përmbysjen e madhe dhe të kualifikohet në çerekfinale të Champions League.
Chelsea sfidë e parë e ka humbur me rezultat 1:0 nga Dortmundi.

Benfica me një këmbë është në çerekfinale, pasi sfidën e parë e ka fituar me 2:0 në konak të Club Brugge-s.

Chelsea - Dortmundi

Chelsea: Kepa - W. Fofana, Koulibaly, Cucurella - James, Chilwell, E. Fernandez, Kovacic, Sterling, Joao Felix - Havertz.

Dortmundi: A. Meyer - M. Wolf, Süle, N. Schlotterbeck, Guerreiro - Can, Bellingham, Özcan, Brandt, Reus - Haller.

Benfica - Club Brugge

Benfica: Vlachodimos - Bah, Antonio Silva, Otamendi, Grimaldo - Florentino, Chiquinho, Aursnes, Joao Mario, Rafa - Goncalo Ramos.
Chelsea: Mignolet - Clinton, Mechele, Sylla - Buchanan, C. Nielsen, Vanaken, Sowah, Meijer - Lang, Yaremchuk.