Nuk ka fitues në derbin e Kampionatit të Kosovës

Nga: K.G. Më: 9 mars 2023 Në ora: 13:29
Drita

Drita e Gjilanit kthehet me një pikë të madhe nga stadiumi në Therandë, duke luajtur baras (1:1) me kampionin në fuqi dhe liderin Ballkanin, në kuadër të javës së 24-të të elitës së futbollit të Kosovës.

Vendasit edhe pse të parët kaluan në epërsi, patën mundësi edhe të thellojnë atë përmes Albion Rrahmanit, nuk e shfrytëzuan këtë.

Më pas Drita stabilizohet në lojë përveç që ka krijuar raste edhe ka barazuar rezultatin.

Edvin Kuç në minutën e 17-të ka shënuar gol të bukur me kokë, duke lënë të shtangur mysafirët.

Ky gol nuk i ka dekoncentruar mysafirët, të cilët në minutën e 36-të barazuan me golin e Leonard Vitisë.

Mbrojtja vendase nuk ka qenë në nivelin e duhur, ndërsa Vitija nga afërsia shtyn topin në rrjetë.

Ballkani ka qenë me fat në minutën e 55-të, Blendi Baftiu nga afërsia e godet topin në mënyrë akrobatike por tërthorësja e ka shpëtuar.

Në minutën e fundit, futbollisti i Dritës, Blakçori, ka shpëtuar gol të sigurt, në vijën e portës e hoqi topin dhe vendasit të pafat.

Derbi i kampionatit ka përfunduar pa fitues.

Kryetrajneri i Dritës, Arsim Thaçi, ka arritur objektivin e tij, të kthehet i pamposhtur nga Theranda, ndërsa homologu i tij, Ilir Daja, tani ka presionin se si ta ruajë vendin e parë në ndeshjet e radhës.