Guardiola e gjen arsyen e humbjes

Më: 6 gusht 2023 Në ora: 22:48
Guardiola

Një gol i pësuar në minutën e 101-të të lojës e pengoi Manchester City-n e Pep Guardiolës të fitonte titullin e parë të sezonit që sapo nisi.

Ana psikologjike ndikoi direkt në goditjet e 11-metërshave, aq sa dy “yje” të ekipit, De Bruyne dhe Rodri, gabuar përballë Ramsdale.

Pep Guardiola e gjeti arsyen e humbjes tek rritja e kohë shtesë.

Rregulloret e reja angleze për 2023-2024, siç ndodhi tashmë në Kupën e Botës Katar 2022, përfshijnë zgjatjen e ndeshjeve për shkak të humbjes së kohës gjatë golave ​​të shënuar ose zëvendësimeve.

Një risi që u vu në jetë në finalen e Community Shield. I pyetur për këtë çështje pas takimit, Pep Guardiola tha se “është një pyetje e mirë për Bordin Ndërkombëtar, sepse ata nuk i pyesin drejtuesit apo lojtarët se çfarë mendimi kanë.”.

Sipas Pep, “tashmë ndeshjet do të zgjasin 100 minuta, kjo është e sigurt, dhe nëse sot ishin 8 minuta, imagjinoni çfarë mund të ndodhë në ndeshjet e tjera.

Kisha ndjesinë se nuk duheshin dhënë tetë minuta shtesë.

Nëse çdo herë që shënohet një gol, në një lojë që përfundon 4-3, shtohen 30 sekonda ose 45 sekonda për çdo gol, atëherë do të jem ende duke luajtur në mëngjes.”

Megjithatë, Guardiolës nuk ia lejon etike të mos e përgëzojë Arsenalit:

“Fjalët e mia të para, urime Arsenal. Ishim afër. 15-20 minutat e fundit të pjesës së parë ishin më të mira. Në pjesën e dytë ishim shumë më mirë. Në fund nuk ia dolëm”, deklaroi trajneri spanjoll.

Pavarësisht se humbi finalen e tij të tretë radhazi të Community Shield, Pep Guardiola e mori e merr me sportivitet:

“Kemi humbur tri (Community Shields) radhazi, por fituam Premier League!".