Ftorja e parë pas më shumë se dy viteve ndaj Monchengladbach

Më: 2 shtator 2023 Në ora: 20:47
Bayerni

Bayern Munich triumfon për herë të parë ndaj Borussia Monchengladbach pas gjashtë ndeshjeve në kampionat dhe në miqësore.

Bavarezët triumfuan me përmbysje në transfertën ndaj Monchengladbach me rezultatin 1-2 në “Borussia-Park”, ndërsa ndeshja e fundit kur kampionët e Gjermanisë kanë shijuar një fitore ndaj këtij kundërshtari ka qenë në “Allianz Arena” më 08.05.2021, me atë takim që u mbyll me rezultatin 6-0.

Në minutën e 30’ falë asistit të Ëober, Itakura gjeti golin, ndërsa me atë goditje “fshiu merimangat” në portën e Ulreich. Pavarësisht tentativave nga ana e bavarezëve për të barazuar pjesa e parë u mbyll me vetëm një gol.

Në fillim të fraksionit të dytë Bayern Munich riktheu balancat, ndërsa gjeti barazimin në minutën e 58’.

Pas pasimit nga Kimmich, Sane e ndaloi bukur topin dhe me një kthesë të shpejt gjeti rrugën drejt rrjetës.

Bavarezët tentuan edhe në disa raste të tjera për të gjetur golin e dytë dhe për të dalë me 3 pikë nga “Borussia-Park” dhe ia dolën të shënonin në minutëne 87’, me Tel që e çoi topin në portë me një goditje me kokë.

Pas javës së tretë të Bundesliga, Borussia Monchengladbach renditet në vend të 15-të me një pikë, teksa Bayern renditet në vend të dytë me nëntë pikë.

Ndërsa vlen të theksohet se fitorja e fundit që Bayern ka marrë në “Borussia-Park” ka qenë më 02.03.2019, takim i cili u mbyll me rezultatin 1-5.