Asani spektakolar, Shqipëria turpëron Çekinë, me një këmbë në Kampionatin Evropian

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 12 tetor 2023 Në ora: 20:03 Përditësuar në ora: 22:39 më 12.10.2023
Pamje nga një ndeshja

Shqipëria shemb çekët

Shqipëria me zemër të madhe, me një fitore të bujshme dhe tani me një këmbë janë në Kampionatin Evropian që mbahet vitin e ardhshëm në Gjermani.

Shqipëria e ka turpëruar me rezultat 3:0 Çekinë.

Shqipëria – Çekia 3:0

Stadiumi “Air Albania” në Tiranë.
Shikues:22.000.

Gjyqtar: D. Makkelie (Holanda).
Shënues: Asani (9'), Seferi (51' e 73'), Muja (82'):

Kartona të verdhë: Chytil, Coufal..

Karton i kuq: Chytil (pas dy të verdhëve).

Shqipëria: Berisha, Hysaj, Ajeti, Gjimshiti, Mitaj, Asani (Muja 54'), Ramadani, Bajrami (Muçi 67'), Asllan, Cikalleshi (Daku 67') dhe Seferi (Gjasula 84').
Çekia: Pavlenka, Holes (Provo 46'), Brabec, Krejci, Coufal, Soucek, Sadilek, Jurasek (Doudera 86'), Cerny (Hlozek 64'), Chytil dhe Kuchta (Cvancara 64').

Republika e Çekisë e tronditur lëshon stadiumin “Air Albania” në Tiranë, rreth 22 mijë shikues me plisa të bardhë, krijuan atmosferë drithëruese dhe u mahnitën nga loja e djelmoshave kuqezi.

Shqipëria kryeson në Grupin E me 13 pikë në kuadër të kualifikueseve për Kampionatin Evropian, duke lënë pas Poloninë me 9 pikë, Çekinë 8, Moldavinë me 8 etj.

Jasir Asani spektakolar, Taulant Seferi brilant, me golat e tyre shtangën çekët.

Në minutën e 9-të, Jasir Asani nga rreth 20 metra ka shënuar në këndin e majtë të poshtëm, 1:0.

Në minutën e 18-të, Cikalleshi nuk u tregua konkret, goditja e tij drejt në trup të portierit.

Futbollisti Mojmir Chytil në minutën e 40-të u ndëshkua me karton të kuq pas dy të verdhëve, për shkak se shënoi gol me dorë.

Plotë 50 minuta Shqipëria me një lojtar më shumë, që ishte kapital i madh,

Në minutën e 51-të,  Sokol Cikalleshi asiston dhe Taulant Seferi nga rreth 11-12 metra me goditje përtokë e në këndin e djathtë, le të shtangur portierin 2:0. Pas shikimit të VAR goli i Seferit u pranua nga gjyqtari

Në minutën e 73-të, Mirlind Daku e kryen tërë punën duke asistuar deri të Taulant Seferi, që nga rreth 2 metra veç e futi topin në portën e zbraztë.

Shqipëria e shemb me lojë e gola Çekinë, ka përforcuar kreun e tabelës.

Shqipëria e fuqishme.

(E plotësuar) -  89' Shqipëria superiore.

82' Arbnor Muja në stilin e tij, brenda 16-shit dhe me gjakftohtëtosi shënon në këndine  majtl të poshtëm, por anuluohe për pozitë jashtë loje.

80' Shqipëria e fuqishme.

73' Mirlind Daku e kryen tërë punën duke asistuar deri të Taulant Seferi, që nga rreth 2 metra veç e futi topin në portën e zbraztë, 3:0.

64' Pekia në presion.

60' Bajrami ndëshkohet me kartonë të verdhë.

55' Shqipëria në festë.

51' Cikalleshi asiston dhe Taulant Seferi nga rreth 11-12 metra me goditje përtokë e në këndin e djathtë, le të shtangur portierin 2:0.

50' Çekia është në presion.

47' Shqipëria ka përparësinë e një lojtarit më shumë.Përfundon pjesa e parë, Shqipëria - Çekia 1:0.

45' Lojë e bukur,

40' Mojmir Chytil ndëshkohet me karton të kuq pas dy të verdhëve, për shkak se shënoi gol me dorë.

38' Ndeshja po shkon drejt fundit të pjesës së parë..37' Çekia po e kërkon golin e barazimit.

34' Çekia po bën trysni.

31' Shqipëria ka përkrahjen e madhe të tifozëve.

27' Kartoni i verdhë për Chytil .21' Shqipëria po luan me zemër të madhe.

18' Shqipëria po luan me ritëm. Cikalleshi nuk u tregua konkret, goditja e tij drejt në trup të portierit.

13' Shqipëria po tregon angazhim të madh.

9' Jasir Asani nga rreth 20 metra ka shënuar në këndin e majtë të poshtëm, 1:0.3' Të dy kombëtare janë të matura.

Atmosferë e zjarrtë.

1' Fillon ndeshja.

Atmosferë e zjarrtë në stadiumin “Air Albania” në Tiranë.

Shqipëria – Çekia 0:0

Shikues: D. Makkelie (Holanda).
Shqipëria: Berisha, Hysaj, Ajeti, Gjimshiti, Mitaj, Asani, Ramadani, Bajrami, Asllan, Cikalleshi dhe Seferi.
Çekia: Pavlenka, Holes, Brabec, Krejci, Coufal, Soucek, Sadilek, Jurasek, Cerny, Chytil dhe Kuchta.

Shqipëri - Çeki, publikohen formacionet zyrtare

Kombëtarja e Shqipërisë do të zhvillojë sonte një prej ndeshjeve më të rëndësishme, ndaj Republikës Çeke, në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Evropian “Euro 2024”.

Ndeshja do të zhvillohet në stadiumin “Air Albania”, me fillim prej orës 20:45.

Shqipëria prin në Grupin E me 10 pikë, dy më shumë se Çekia që renditet e dyta, por ka një ndeshje më pak të zhvilluar.

Gjithsesi, një fitore e “Kuqezinjve” do t’i afronte ata edhe më shumë drejt kualifikimit në “Euro 2024”.

Një çift i bleu dy bileta në tregun e zi për 500 euro për ndeshjen Shqipëri - Çeki

Edhe disa minuta na ndajnë nga ndeshja shumë e rëndësishme mes Shqipërisë dhe Republikës Çeke.

Fitorja eventuale e kuqezinjve me shumë gjasa do ta dërgonte në Kampionatin Evropian të vitit të ardhshëm.

Para ndeshjes, atmosfera në Tiranë është e jashtëzakonshme dhe dhjetëra mijëra tifozë gjenden aty.

Gazetari Arlind Sadiku tregoi se si një çift i bleu dy bileta në tregun e zi për 500 euro.

Gjithashtu, 20 mijë tifozë do ta ndjekin ndeshjen në shesh.

Sylvinho zgjedh 11 luftëtarët kuqezinj

Sylvinho zgjedh 11 luftëtarët kuqezinj!

Shqipëria luan një nga ndeshjet më vendimtare të eliminatoreve për Euro 2024 me kuqezinjtë që presin në Air Albania, Çekinë.

Trajneri Sylvinho ka ndarë mendjen për formacionin titullar teksa Ismajlin e dëmtuar e zëvendëson Arlind Ajeti.

Sakaq, një fanellë titullari i është besuar edhe Taulant Seferit i cili do të pozicionohet në krahun e majtë të sulmit.

Ndërkohë, rikthehet edhe Berisha në portë ndërsa nuk ndryshon pjesa tjetër me Gjimshitin, Hysajn dhe Mitajn në mbrojtje, Asllani, Ramadani dhe Bajrami në mesfushë si dhe Cikalleshi e Asani në sulm.

Shqipëria në këmbë, ndeshje si finale me Çekinë

Gjithçka gati për sfidën e madhe që fillon në orën 20.45.

Shqipëria kryeson në Grupin E me 10 pikë në kuadër të kualifikueseve për Kampionatin Evropian, duke lënë pas Çekinl me 8 e Moldavinë me 8.