Moldavia i bën gjëmën Polonisë

Më: 15 tetor 2023 Në ora: 23:05
Moldavia

Polonia e Lewandowskit praktikisht jashtë finaleve të Euro 2024. Barazimi 1-1 në Varshavë me Moldavinë e mban Poloninë përfundimisht poshtë Shqipërisë në renditje, teksa Lewandowskit me shokë u ka mbetur vetëm një takim për të luajtur, ajo me Çekinë, ndërkohë që kuqezinjtë kanë tri pikë më shumë dhe avantazhin e sfidave direkte.

Vetëm një skenar në kufijtë e së pamundurës mund ta kualifikojë Poloninë: të mposhtë vetë Çekinë, Shqipëria të mundë Moldavinë dhe Çeki – Moldavi të përfundojë barazim.

Ndodh surpriza e madhe në ndeshjen mes Polonisë dhe Moldavisë, që po zhvillohet në Varshavë. Në minutën e 26-të ta takimit, në zhvillimet e një goditjeje këndi, Nicolaescu arrin të dërgojë topin në rrjetë, 0-1.

Festë e shfrenuar te miqtë, që kanë të drejtë të besojnë te fitorja dhe të shpresojnë në kualifikimin në Evropian.

Pjesa e parë mbyllet me këtë rezultat.

Në pjesën e dytë, Polonia barazoi me Swiderskin, por vetëm kaq, ndeshja u mbyll pa fitues.