Messi mbyll sezonin e rregullt në MLS në vendin e parafundit

Më: 22 tetor 2023 Në ora: 11:09
Messi

Një gol i Calderón në minutën e trembëdhjetë dhe një pritje spektakolare e portierit kroat, Kristijan Kahlina, pas një goditjeje me kokë të ekuadorianit Leonardo Campana në minutën e 90-të vendosën duelin Charlotte – Inter Miami (1-0), në javën e fundit të sezonit të rregullt të MLS.

Charlotte ishte një nga pesë skuadrat që kishin ende një shans për të arritur në play off, por i nevojitej fitorja dhe disa rezultate negative nga Montreali dhe Chicago Fire.

Humbja e kanadezëve kundër Columbus Creë dhe Chicago Fire në fushën e Neë York City, me një gol të mrekullueshëm të argjentinasit Julián Fernández, i dha Charlotte biletën për raundin tjetër.

Inter Miami, i udhëhequr nga trajneri argjentinas Gerardo “Tata” Martino, e mbylli sezonin e rregullt në vendin e parafundit, pasi fitoi vetëm 14 nga 34 ndeshjet e zhvilluara.

Messi, titullar pas më shumë se një muaji

Messi u rikthye në njëmbëdhjetëshen e parë për herë të parë që nga 20 shtatori, kur pësoi një dëmtim në një duel kundër Torontos, që bëri që ai të humbiste katër ndeshje, duke përfshirë finalen e Kupës së Shteteve të Bashkuara të humbur kundër Dynamo Houston.

Messi e nisi së bashku me Leonardo Campanan, por ndryshimi në objektiva ishte i dukshëm që në minutën e parë, me Charlotte të vendosur për të luftuar në çdo top në kërkim të një fitoreje për të shkuar në play-off kundër një Interi që luante vetëm për të respektuar kampionatin.

Impejimi i Charlotte u shpërblye në minutën e 13-të, kur Kerwin Calderón shënoi golin e katërt sezonal, pas asistit të dhënë nga Kamil Jozwiak.

Në momentet kur Messi ka topin, mbrojtja kundërshtare është gjithmonë në panik. Argjentinasi, pavarësisht se luajti me ritëm të ulët, bënte diferencën sa i përket cilësisë me futbollistët e tjerë.

“Pleshtit” iu anuluan një gol për pozicion jashtë loje në minutën e 49-të, si dhe goditi traversën në minutën e 62-të.

Inter Miami tani do të ketë një javë pushim, për ë nisur përgatitjet më 30 tetor për turneun e ekzibicionit që do të zhvillojë në Kinë.