Kritikon lojtarët

Më: 26 nëntor 2023 Në ora: 18:54
Xavi

Trajneri i Barcelonës, Xavi sugjeroi që lojtarët e tij duhet të kenë një mentalitet fitues nëse duan të ngrenë trofe këtë sezon.

Barcelona arriti disi të mbajë Rayo Vallecanon në një barazim 1-1 të shtunën në La Liga falë autogolit të Florian Lejeunes në minutën e 82-të, i cili anuloi sulmuesin e Unai Lopezin në pjesën e parë.

Xavi ishte i pakënaqur me rezultatin dhe vuri në pikëpyetje mentalitetin e lojtarëve të tij pasi mendonte se ekipit i mungon një instinkt vrasës.

Në konferencën për shtyp pas ndeshjes, Xavi tha: “Unë mendoj se ishte një lojë me dy pjesë. Në të parën, ne dominuam, por nuk shkuam në të vërtetë për lojën, nuk ishim agresivë. Na mungonte mentaliteti për të luajtur.

Nëse duam të fitojmë trofe këtë sezon, duhet të ndryshojmë mentalitetin tonë.

Pjesa e dytë ishte e mirë por jo e mjaftueshme. U zgjuam shumë vonë. Bëmë atë që donim: dominuam dhe krijuam raste.

Mund të kishim shënuar më shumë. Por ne duhet t’i fitojmë këto ndeshje nëse duam të fitojmë La Ligën, kështu që duhet të jemi edhe vetëkritikë dhe të përmirësohemi.Duhet të jemi më afër paraqitjes së pjesës së dytë”.

“Është normale që ka kritika, por e di që mund ta kthejmë këtë, ka shumë kohë. Pas fitores së La Ligës dhe Superkupës [Spanjoll] [sezonin e kaluar], ndoshta mentaliteti ynë ka rënë pak në mënyrë të pandërgjegjshme lejojeni këtë, as nga unë si trajner dhe as nga lojtarët. Duhet të japim më shumë”.

Gjigantët katalanas janë aktualisht tri pikë prapa liderit Girona, i cili ka një ndeshje më pak dhe është i katërti në tabelën e ligës pas 14 ndeshjesh. Ata kanë arritur të fitojnë vetëm dy ndeshje nga pesë ndeshjet e tyre të fundit në të gjitha kompeticionet me humbjet që vijnë kundër rivalëve kryesorë Real Madridit në ligë dhe kundër Shakhtar Donetskit në Evropë.