Portieri largohet me ambulancë pas përplasjes së dhunshme

Më: 1 shkurt 2024 Në ora: 22:50
Lucas Vingert

Momente paniku gjatë ndeshjes Gremio-Juventude, e vlefshme për javën e katërt të kampionatit Gauço, në Brazil. Suksesi 1-0 i skuadrës vendase padyshim që zuri vendin e dytë kur, në pjesën e dytë, një përplasje shumë e dhunshme mes portierit të skuadrës mike, Lucas Vingert, dhe qendërsulmuesit të Gremios, Andre Henrike, i bëri njerëzit të frikësoheshin nga më e keqja. Ndeshja u ndërpre për më shumë se dhjetë minuta, për të rifilluar vetëm pasi gjendja e portierit 24-vjeçar u normalizua.

Pas një goditje nga këndi, portieri i lindur në vitin 1999 pësoi një goditje të fortë dhe të pavullnetshme në fytyrë nga sulmuesi vendas: Vingert mbeti i shtrirë në tokë, i vetëdijshëm, me një çarje të dukshme në gojë.

Për të shmangur ndonjë komplikacion, ndërhyrja e shpejtë e mjekëve të pranishëm, të cilët me kërkesë të mjekëve të klubit që kishin ndërhyrë më parë, mobilizuan portierin duke i vendosur një mbajtëse në qafë.

Lojtari më pas u vendos në një barelë dhe u transportua në një ambulancë që ishte sjellë në fushë.

Portieri, i dërguar fillimisht në dhomat e zhveshjes, më pas u transportua në një spital aty pranë për t’iu nënshtruar analizave të cilat, për fat të mirë, nuk zbuluan pasoja të rënda. Vingert në fakt mori katër qepje në fytyrën e tij.