Interi fiton përballjen e parë! PSV - Dortmundi pa fitues

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 20 shkurt 2024 Në ora: 20:45 Përditësuar në ora: 22:53 më 20.02.2024
Pamje nga ndeshja Inter- Atletico

PSV barazon me Dortmundin

Interi ka shënuar fitore minimale por në bazë të rasteve, është dashur të jetë më bindëse.

Skuadra e Interit ka triumfuar me rezultat 1:0 ndaj Atletico Madridit, në takimin e parë të së tetës së finales së Champions League.

Zëvendësuesi Marko Arnautoviq shpërdoroi disa raste në pjesën e dytë, si në minutën e 49-të e të 63-tën.

Interi - Atletico 1:0

Shënues: Arnautoviq (79').
Kartona të verdhë: Frattesim Augusto - Hermoso, Saviq e Morata, Koke.
Interi: Sommer, Pavard, de Vrij, Bastoni, Darmian (Dumfries 69'), Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan (Frattesi 72'), Dimarco (Carlos Augusto 69'), Thuram (Arnautoviq 46') dhe La. Martinez (Sanche 88').
Atletico: Oblak, Gimenez (Saviq 46'), Witsel, Hermoso (Reinildo 68'), Molina (Barrios 68'), Samuel Lino, Koke, de Paul, Saul Niguez (Morata 54'), Llorente dhe Griezmann (Correa 78').

PSV - Dortmundi 1:1

Shënues: de Jong (56') - Malen (24').

Kartona të verdhë:Lozano - Maatsenm Schlotterbeck..

PSV: Benitez, Teze, Schouten, Boscagli (Obispo 90'), Dest, Saibari (Mauro Junior 83'), J. Veerman, M. Tillman, Bakayoko, de Jong dhe Lozano (Pepi 75').
Dortmundi: Kobel, Ryerson, Hummels, N. Schlotterbeck, Maatsen - Sabitzer, Can, Malen (Ozcan 82'), Reus (Brand 62'), Sancho (Wolf 68') dhe Fullkrug (Moukoko 82').

Në minutën e 79-të, Arnautoviq shënoi nga një pozitë si anash e në këndin e djathtë për fitoren e zikaltërve.

Një rezultat që nuk i jep qetësi Interit për në Madrid.

Ballafaqimi mes PSV dhe Dortmundit ka përfunduar pa fitues, 1:1.

Në minutën e 24-të, Donyell Malen me dinakërinë e nga një pozitë e vështirë goditi fortë e topi puth traversën e kaloi në epërsi Dortmundin.

Në minutën e 56-të, de Jong  nga penalltia ka barazuar rezultatin 1:1, pasi që gjyqtari shikoi VAR-in akordoi pikën e bardhë.

Një rezultat i mirë për skuadrën gjermane që e pret me qetësi sfidën e kthimit në konak të vetin.

Dortmundi del i pamposhtur

(E plotësuar) - 88' Lojë e mirë në San Siro.

85' Ndeshjet po shkojnë drejt fundit.

79' Arnautoviq kalon në epërsi Interin.

78' Interi po kërkon golin e fitores.

Kartona të verdhë:Lozano - Maatsenm Schlotterbeck..

Dortmundi: Kobel, Ryerson, Hummels, N. Schlotterbeck, Maatsen - Sabitzer, Can, Malen (Ozcan 82'), Reus (Brand 62'), Sancho (Wolf 68') dhe Fullkrug (Moukoko 82'),

Kartona të verdhë: Frattesi - Hermoso, Saviq e Morata.

Interi: Sommer, Pavard, de Vrij, Bastoni, Darmian (Dumfries 69'), Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan (Frattesi 72'), Dimarco (Carlos Augusto 69'), Thuram (Arnautoviq 46') dhe La. Martinez (Sanche 88').

74' Interi nuk i shfrytëzon rastet.

69' Edhe 21 minuita deri në fund.

63' Interi është në presion të rezultatit. Arnautoviq doli i vetëm me portier dhe në vend që të shënoi, ai çuditërisht gjuajti mbi portë.

60' Pa gola në MIlano.56' de Jong  nga penalltia ka barazuar rezultatin 1:1.

52' Ndeshje e mirë në San Siro.

49' Arnautoviq shpërdoroi rast ideal për të kaluar Interin në epërsi.

47' Priten gola më shumë.

Përfundojnë pjesët e para.45' Dortmundi po tregon lojë të mirë.

41' Vetëm tre kartona të verdhë deri me tash.

38' Ndeshje e mirë mes PSV e Dortmund.

35' PSV po e kërkon golin e baazimit.29' Interi e Atletico ende baras.

24' Donyell Malen me dinakërinë e nga një pozitë e vështirë godet fortë e topi puth traversën e kalon në epërsi Dortmundin.

23' Pa gola në dy ndeshje.

19' Përpjekje nga Niclas Fullkrug (Dortmund), por godet larg mbi portë.

16' Malik Tillman (PSV) pati rast ideal por nga 15 metra gjuajti jashtë shtyllës së djathtë.

13' Atletico do rezultat pozitiv.

12' Samuel Lino (Atl. Madrid) humb një rast të mirë.11' Nuk ka ende gola.

8' PSV po sulmon.

6' Interi kërkon golin.

3' Ndeshje të mira.

1' Fillojnë ndeshjet.

Gjithçka gati

Publikohen formacionet zyrtare të Inter - Atletiko Madrid

Ndeshja e sotme mes Interit dhe Atletiko Madrid është ndër më të ethshmet e kësaj faze në Ligën e Kampioneve.

Zikaltrit janë padyshim në një formë të shkëlqyer në këto momente, por skuadra e Simeones vjen si një fituese grupi dhe me ambicie për të vazhduar më tej.

Në ndeshjen e sotme në “San Siro”, Inzagi i ka besuar atij që tashmë cilësohet formacioni tip, me Pavard në rreshtim dhe me Darmian e Dimarkon nga krahët, në mbështetje të dyshes Lautaro Martinez-Turam përpara.

Ndërsa nga ana tjetër, Atletiko vjen me probleme në fazën e sulmit, ku Morata për shkak dëmtimi e nis ndeshjen nga stoli, duke i bërë vend Markos Jorente.

Formacionet zyrtare PSV - Dortmund

Borusia Dortmundit i buzëqeshi fati në shortin e fazës me eliminim direkt në Champions, duke “peshkuar” PSV Eindhoven.

Nga krahu tjetër “tulipanët” nuk e njohin humbjen ende në kampionat, duke qenë të vetmit në ligat kryesore të Europës së bashku me Bajer Leverkusen, pa disfatë.

Dueli i sotëm mes PSV-së dhe Dortmundit pritet të jetë tepër i luftuar, me të dyja skuadrat që do të tentojnë të hedhin një hap drejt kualifikimit.

Të dy trajnerët si Bosz dhe Terziç kanë hedhur në fushë lojtarët më në formë të momentit. Vlen theksohet fakti se gjermanët vijnë në këtë përballje me mungesa të rëndësishme si Adejemi, Haller dhe Nmeça që nuk janë të gatshëm për shkak dëmtimesh.

Interi - Atletico e PSV – Dortmundi, ndeshje të nxehta

Sonte do të zhvillohet dy ndeshjet e të tetës së finales së Champions League në futboll.

Të dy ndeshje pritet të janë me rivalitet të madh, Interi - Atletico dhe  PSV - Dortmund,

PSV - Dortmundi

PSV: Benitez, Teze, Schouten, Boscagli, Dest, Saibari, J. Veerman, M. Tillman, Bakayoko, de Jong dhe Lozano.
Dortmundi: Kobel, Ryerson, Hummels, N. Schlotterbeck, Maatsen - Sabitzer, Can, Malen, Reus, Sancho dhe Fullkrug,

Interi - Atletico

Interi: Sommer, Pavard, de Vrij, Bastoni, Darmian, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco, Thuram dhe La. Martinez.
Atletico: Oblak, Gimenez, Witsel, Hermoso, Molina, Samuel Lino, Koke, de Paul, Saul Niguez, Llorente dhe Griezmann.