Bolt bëhet futbollist profesionist - Bota Sot
Bolt bëhet futbollist profesionist

Futboll

Bolt bëhet futbollist profesionist

Më: 31 gusht 2018 Në ora: 15:41
Bolt bëhet futbollist profesionist

Usain Bolt ka marrë një pritje të mrekullueshme nga rreth 10 mijë tifozë, kur në minutën e 71-të u aktivizua për herë të parë me ekipin australian Central Coast Mariners, gjatë një miqësore të fituar 6-1 ndaj Central Coast Select.

Kjo ishte ndeshja e debutimit si futbollist profesionist për rekordmenin e botës në garën e 100 metrave.

Ndeshja ishte 6-0 kur u aktivizua Bolt, por pikërisht në atë momenti kundërshtarët e ngushtuan diferencën në 6:1.

“Ishte një përvojë shumë e bukur. Tifozët më motivuan me duartrokitjet e tyre. Jam përmirësuar shumë fizikisht dhe nuk do të ndalem së punuari, derisa të përshtatem me lojën e futbollit, që më ka entuziazmuar dhe pëlqyer gjithmonë pa masë,” – tha xhamajkani, që mbajti fanellën me numër 95.

Në vitin 2009 në Berlin, Bolt i përshkroi 100 metra në 9.58 sekonda, koha më e mirë në historinë e njerëzimit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...