Kosova pëson humbje në Podgoricë

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 12 tetor 2022 Në ora: 19:29

Kosova e ka filluar me humbje aventurën në Kampionatin Evropian 2024 në hendboll (meshkujt).

Mali i Zi ka shënuar fitore me rezultat 29:20 (15:9) ndaj Kosovës, në takimin që u zhvillua në “Bemax Arena” në Podgoricë, ku ishin të pranishëm mbi 1500 shikues.

Fillimi i ndeshjes ishte i baraspeshuar, 1:0, 1:1, pastaj Kosova kaloi në epërsi me 1:2 në minutën e 4-të.

Rezultati barazohet 2:2, 2:3, 3:3,. 4:3 dhe malazezët shkëputen në epërsi në shtatë gola (10:3).

Dardanët këndellen dhe gradualisht e ngushtojnë rezultatin në 12:9, por sërish vendas përfitojnë nga disa gabime dhe shkojnë në pushim me 6 gola (15:9).

Në pjesën e dytë, Mali i Zi luante me kujdes dhe thelloi epërsinë në 11 gola (24:13) në minutën e 48-të.

Gjithçka ishte e qartë në minutën e 48-të sa i përket fituesit të kësaj sfide.

Mali i Zi ka shënuar fitore me rezultat 29:20 ndaj Dardanëve, në hapje të garave kualifikuese, ku në grupin 7 janë edhe Sllovenia dhe Bosnja dhe Hercegovina.

Millosh Vujoviq me 8 gola është më efikasi të malazezët dhe vëllezërit Drilon e Drenit Tahirukaj më efikasit të Dardanët, duke shënuar 5 përkatësisht 4 gola dhe Leonard Gegaj me 4 gola.

Të dielën Kosova e pret Slloveninë (19.30).

Mali i Zi – Kosova 29:20