Gjermanët mundën Islandën në një ndeshje dramatike

Më: 18 janar 2024 Në ora: 22:19
Wolff

Në ndeshjen e parë të fazës së dytë të Kampionatit Evropian të hendbollit, Gjermania nikoqire e mposhti me rezultat 26:24 Islandën dhe kështu mbetet në lojë për gjysmëfinale.

Islanda e nisi më mirë ndeshjen dhe në fund të minutës së 6-të avancoi me dy gola (3:1), më pas me 4:2.

Pasi islandezët kaluan në epërsi me 5:3, Gjermania pati një seri 4:0 dhe në minutën e 16 kaloi në epërsi 5:7. Islanda shpejt barazoi dhe në fund të pjesës Gjermania shkoi në epërsi me një gol (10:11).

Në minutën e 46-të rezultati baras (17:17).

Duke hyrë në 10 minutat e fundit, islandezët kaluan në epërsi me 20:19, por Gjermania rifitoi shpejt avantazhin dhe kaloi në epërsi me 21:22, 24:25 dhe përfundoi me 24:26 për Gjermaninë.

Andreas Wolff pati 12 pritje dhe Juri Knorr ishte më efektivi me gjashtë gola për Gjermaninë. Janus Dadi Samarason shënoi gjashtë gola për Islandën dhe Viktor Hallgrimsson bëri 13 pritje.

Gjermania është në vend të katërt me 2 pikë dhe Islanda në fund me 0 sosh.