Përurohen investimet e reja në Klinikën e Pediatrisë - Bota Sot
Përurohen investimet e reja në Klinikën e Pediatrisë

Kosova

Përurohen investimet e reja në Klinikën e Pediatrisë

Më: 23 korrik 2019 Në ora: 11:36
Foto

Në Repartin e Hemato-Onkologjisë në Klinikën e Pediatrisë janë përuruar investimet e reja nga Qeveria amerikane në vlerë prej 150 mijë dollarë. Ky rinovim i infrastrukturës së këtij reparti dhe kësaj klinike rrit kapacitetet e tyre për ofrim të shërbimeve më cilësore.

Të pranishëm ishin ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili dhe ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Philip  Kosnett.

Ministri Ismaili tha se “sot është një ngjarje pozitive për shëndetësinë kosovare. E kemi transformuar edhe një repart që për një kohë të gjatë nuk ka pasur kushtet e nevojshme për ofrim cilësor të shërbimeve. Me investimet e reja në vlerë prej 150 mijë dollarëve ky repart do të jetë në gjendje të funksionojë shumë më mirë. Ne jemi shumë mirënjohës për mbështetjen e madhe dhe direkte nga shteti mik i SHBA-ve për Kosovën”. 

Ambasadori Kosnett u shpreh se “Ambasada Amerikane ka kënaqësinë të ndihmojë sektorin e shëndetësisë në Kosovë dhe pacientët e klinikës pediatrike të onkologjisë përmes këtij projekti për rinovim”. 

Investimet në repartin e Hemato-Onkologjisë përfshijnë rinovimin e infrastrukturës së përgjithshme dhe kushteve sanitare të repartit, duke përfshirë investime në renovimin e shkallëve, mureve, tavaneve dhe zëvendësimin e tërësishëm të dritareve të shkallëve. 

Sipas Ismailit të gjitha këto investime janë pjesë e projekteve për përmirësimin e kushteve nëpër institucionet publike shëndetësore që për qëllim kanë ofrimin e shërbimeve sa më të mira për pacientët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...