Ismail Kadare, tashmë pjesë e librarisë më të bukur në botë

Kultura

Ismail Kadare, tashmë pjesë e librarisë më të bukur në botë

Më: 25 mars 2019 Në ora: 15:40
Ismail Kadare

Kjo librari, e cila ndodhet në Buenos Aires të Argjentinës, është vlerësuar nga National Geographic si “libraria më e bukur në botë”. Pa dyshim, një ndër shkrimtarët më të rëndësishëm të letërsisë shqipe, Kadare është vlerësuar me çmime të shumta.

Përmendim këtu anëtarësimin në Akademinë e Shkencave Morale dhe Politike në Francë, çmimet prestigjioze si “Prince of Asturias Awards” apo “Man Booker International”, e deri tek nderimi që iu bë prej presidentit francez me titullin “Komandant i Legjionit të Nderit.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat