Amerika arreston 11 persona në operacionin “Kosova” - Bota Sot
Amerika arreston 11 persona në operacionin “Kosova”

Lajme

Amerika arreston 11 persona në operacionin “Kosova”

Më: 20 korrik 2019 Në ora: 20:51
Pamje nga operacioni

Agjentët special të Agjencisë për Imigrim dhe Dogana dhe ata të Hetimeve për Sigurinë e Atdheut në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë punuar së bashku me oficerët policorë të Puerto Rico arrestuan 11 persona për trafikim droge dhe posedim ilegal të armëve. E si për çudi, ky aksion u quajt Operacioni “Kosova”.

Sipas njoftimit të Agjencisë për Imigrim dhe Dogana, Operacioni “Kosova” ka ardhur si pjesë e hetimeve që janë bërë nga muaji maj deri në muajin nëntor të vitit 2018. Kriminelët e arrestuar shpërndanin kokainë, heroinë dhe marijuanë në lagjen Villa Evangelina në komunën e Manatit. Tani 14 të dyshuarit tani përballen me akuzën për posedim të armëve pa leje dhe trafikim droge.

Personat e arrestuar janë:

Luis Ortega-Lugo, i njohur si Chembo

Jeyro Ayala-Crespo, i njohur si Jero

José Tobar-Oterao, i njohur si El Visco

Josué Arroyo-Ayala, i njohur si Deiby

Jessie Rodríguez-Lugo, i njohur si Chicky

Xavier Rivera-Santiago, i njohur si Payco

José Antonio Flores-Torres, i njohur si Chory

Adalberto Quiles-Negrón, i njohur si El Berto

Juan Laureano-Miranda, i njohur si Juanchy

Jan Paul Quiñones-Mujica, i njohur si Menor

Jeremy Torres-Rosario

Ndërsa tre të tjerë mbeten ende në arrati. Ata që u arrestuan në Operacionin “Kosova” tani do shfaqen para gjykatës me datën 23 dhe 24 korrik, në ora 13:00 dhe 15:00.

Image

Asistent prokurori, David Henek ka kërkuar që të akuzuarit të dënohen me minimum 5 vite burg deri në burgim të përjetshëm..

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat