Si në luftë - 1.35 milion njerëz në vit vdesin në trafik

Lajme

Si në luftë - 1.35 milion njerëz në vit vdesin në trafik

Më: 11 dhjetor 2018 Në ora: 13:13
Foto ilustrim

Më shumë se një e katërta e të gjitha viktimave në botë janë motoçiklistë, sipas raportit të fundit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Megjithëse siguria e automjeteve përmirësohet nga viti në vit, dhe media po i kushton më shumë vëmendje sigurisë rrugore, viktimat në trafiku janë një nga shkaqet kryesore të vdekshmërisë në botë.

Sipas të dhënave të fundit, rreth 1.35 milion njerëz vdesin në rrugë çdo vit, që është pothuajse e njëjtë me popullsinë e përgjithshme të Kopenhagës.

Një raport nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (WHO) tregon se shkaku më i shpeshtë i vdekjeve të fëmijëve dhe të rinjve të moshës 5-29 vjeçare është humbja e jetës në aksidentet e trafikut. Shkalla më e lartë e vdekjeve në rrugë në aspektin e popullsisë është në Afrikë, ku rreth 100,000 njerëz në vit vdesin 26,6 njerëz, ndërsa më pak në Evropë (9,3 për 100,000). Mesatarja botërore është 18.2 për 100,000 njerëz.

Krahasuar me raportin e mëparshëm të OBSH të botuar në vitin 2015, Amerika Veriore dhe Jugore, Evropa dhe rajoni i Paqësorit Perëndimor shënojnë një rënie në vdekjet e trafikut rrugor.

Raporti më i fundit thotë se një e katërta e të gjithë atyre që janë vrarë në rrugë në botë janë këmbësorë dhe motoçiklistë. Kjo përqindje është dukshëm më e lartë në Afrikë (44%) dhe në Mesdheun Lindor (36%).

Rreth 28% e viktimave ishin motoçiklistë dhe bashkudhëtarët e tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat