Qeveria e Maqedonisë së Veriut: Rasti “Haraçi” konfirmon se çdokush është i barabartë para ligjit - Bota Sot
Qeveria e Maqedonisë së Veriut: Rasti “Haraçi” konfirmon se çdokush është i barabartë para ligjit

Maqedonia

Qeveria e Maqedonisë së Veriut: Rasti “Haraçi” konfirmon se çdokush është i barabartë para ligjit

Më: 21 gusht 2019 Në ora: 17:02
Muhamet Hoxha

Rasti i hapur “Haraçi” në të cilin tani dyshohet prokurorja speciale Katica Janeva konfirmon se të gjithë janë të barabartë dhe të përgjegjshëm para drejtësisë dhe ligjit, tha sot zëdhënësi i qeverisë, Muhamet Hoxha.

Qeveria, vazhdoi Hoxha, bën thirrje për një përgjigje të plotë dhe të pavarur, e cila do të përfundojë sa më shpejt që të jetë e mundur dhe të tregojë të gjitha detajet.

“Rezultatet e hetimit duhet të bazohen ekskluzivisht në prova dhe në përputhje me ligjin. Duhet të ketë përgjegjësi për të gjithë të përfshirët. Institucionet e ekzekutivit u janë në dispozicion me të gjithë kapacitetin e hetimore dhe organeve gjyqësore. Çlirimi i të gjithë sistemit të drejtësisë po jep rezultate dhe është e qartë se pavarësia është pranuar si një mjet që ka inkurajuar institucionet dhe njerëzit që të japin rezultatet e pritura nga shteti i së drejtës dhe sundimi i ligjit”, tha Hoxha.

Ai theksoi se qeveria nuk do të lejojë që çështja të përdoret negativisht për të penguar integrimin euroatlantik të vendit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat