Reperi i famshëm drejt ‘falimentimit’, shet gjysmën e aksioneve të kompanisë

Mediale Vip

Reperi i famshëm drejt ‘falimentimit’, shet gjysmën e aksioneve të kompanisë

Më: 23 shkurt 2021 Në ora: 21:27
Jay-Z

Reperi me famë botërore, Jay-Z, njihet edhe si një biznesmen mjaft i suksesshem në biznesin e shampanjës. Për të gjithë ju që nuk i dinit, bashkëshorti i Beyonce, në vitin 2006 u bashkua me markën e famshme, Armand de Brignac.

Ndërkohë në vitin 2014, ai vendosi që ta merrte plotësisht atë. Por tani mediat e huaja shkruajnë se 51-vjeçari ka shitur 50 për qind të aksioneve të tij në kompaninë e tij të shampanjës.

Deri tani reperi i famshëm nuk ka dhënë asnjë detaj porsa i përket çmimit të këtyre aksioneve. Duket se një veprim i tillë nga ana e Jay-Z erdhi pas një viti të vështirë për biznesin e shampanjës.                                         
Duke qenë së pati anullime të festimeve dhe kufizimeve të shumta për shkak të përhapjes së shpejtë të pandemisë së Covid-19, atëherë edhe shitjet ranë. Sipas medieve të huaja, dërgesat e shampanjës rane 18% në 2020 krahasuar me 2019, ku ai kishte shitur gjysmë milioni shishe për rreth 270 franga.

Gjithashtu kujtojmë se Jay-Z, përveç markës së shampanjës, zotëron një kompani të prodhimit të muzikës, një linjë mode, si dhe restorante të ndryshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat