Ujë dhe sodë buke: ja çfarë ndodh nëse pihet çdo ditë / Zbuloni përfitimet e konsumit ditor në doza të vogla - Bota Sot
Ujë dhe sodë buke: ja çfarë ndodh nëse pihet çdo ditë / Zbuloni përfitimet e konsumit ditor në doza të vogla

Mjekësi alternative

Ujë dhe sodë buke: ja çfarë ndodh nëse pihet çdo ditë / Zbuloni përfitimet e konsumit ditor në doza të vogla

Më: 4 janar 2020 Në ora: 10:38
Ilustrim

Një produkt që rrallë mungon në shpenzimet tona është bikarbonat natriumi. Kostoja e vogël dhe lehtësisht e disponueshme në supermarkete është e dobishme në situata të ndryshme dhe, sikur kjo të mos ishte e mjaftueshme, është e mirë për shëndetin.

Në fakt, është e mjaftueshme për të pirë një gotë në ditë, natyrshëm të holluar në një gotë me ujë natyral, për të marrë përfitime të jashtëzakonshme. Le të shohim se çfarë janë:

Para së gjithash është e nevojshme të mbani mend se soda e bukës merret në doza të vogla dhe para se të bëni, është mirë të konsultoheni me mjekun tuaj, veçanërisht nëse vuani nga sëmundje të caktuara siç janë, për shembull: tensioni i lartë i gjakut, apo arsye se përse po ndjek një dietë të varfër të natriumit, rast në të cilin soda e bukës duhet të shmanget.

Thënë kjo, ja se si një gjysmë lugë çaji sodë buke, e holluar në një gotë me ujë natyral dhe në temperaturën e dhomës, nëse merret çdo ditë mund të bëjë ndryshimin për trupin tonë.

Bikarbonat i natriumit rregullon PH e gjakut, duke reduktuar nivelet e aciditetit.

Ndihmon tretjen, sidomos kur kombinohet me lëng limoni ose xhenxhefil, të marrë menjëherë pas një vakti të rëndë.

Vepron si një anti-acid, duke pakësuar djegiet në stomak dhe urthin.

Zvogëlon çdo infeksion të traktit urinar, duke e dezinfektuar atë.

Mban kolesterolin e keq në gji

Ndihmon për të zbutur mishrat nga inflamacionet

Redukton ënjtjet në përgjithësi. Për më tepër, studimet e fundit kanë treguar se një dozë minimale e marrë çdo ditë i bën më pak akute problemet në lidhje me lupusin dhe artritin reumatoid.

Kuriozitet: Bikarbonati provon të jetë i shkëlqyer si një zëvendësues për majanë, duke treguar se është një ilaç i shëndetshëm për të bërë në shtëpi dhe përgatitjen e ëmbëlsirave apo brumërave. Që të funksionojë, megjithatë, është e nevojshme për ta kombinuar edhe me një tjetër substancë acid si lëng limoni ose kos. Në këtë mënyrë, nëse përgatitni një tortë dhe zbuloni në momentin e fundit se nuk keni maja, zgjidhja do të jetë gjithmonë në majë të gishtave tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat