Ja çfarë ndodh nëse hani një lugë hudhra dhe mjaltë për një javë! - Bota Sot
Ja çfarë ndodh nëse hani një lugë hudhra dhe mjaltë për një javë!

Mjekësi alternative

Ja çfarë ndodh nëse hani një lugë hudhra dhe mjaltë për një javë!

Më: 31 korrik 2020 Në ora: 11:05
Ilustrim

Shpesh e nënvlerësojmë potencialin e madh dhe përfitimet e pabesueshme që sjell ushqimi që përdorim në kuzhinë. Një nga këto ushqime është hudhra, e cila përveçse është një aleat i shkëlqyer në kuzhinë, edhe në kohët e lashta, është vlerësuar për vetitë e saj shëruese.

Për të përfituar nga të gjitha vlerat e saj, ajo duhet të konsumohet e papërpunuar. Shumica e pasurive të saj janë për shkak të pranisë së allicin, një përbërës aktiv që është lëshon hudhra (dhe që i jep asaj aromën tipike).

Ndër vlerat më të rëndësishme të saj:

Vlerat antibakteriale: pengon bakteret si typhus

Antibiotik natyral që përdoret në rastet kur flora bakteriale e zorrëve është ndryshuar nga trajtimet e mëparshme, pasi kjo favorizon restaurimin

Ul nivelin e sheqerit në gjak, për këtë arsye është një ndihmë e vlefshme në trajtimin e diabetit

E dobishme për trajtimin e çrregullimeve të tretjes, sëmundjeve të frymëmarrjes dhe mykut

Forcon sistemin imunitar

Rregullon presionin arterial

Rregullon shkallën e kolesterolit dhe triglicerideve në gjak

Një tjetër ushqim me të vërtetë i çmuar nga këndvështrimi i dobishëm dhe shërues është mjalti.

Përveç se është një burim energjie i përbërë nga sheqerna të thjeshta ai cilësohet edhe si:

Qetësues i kollës

Mbrojtës dhe detoksifikues i mëlçisë

Mbron, stimulon dhe rregullon sistemin e tretjes

Diuretik

Receta me hudhër dhe mjaltë

Përbërësit:

1 filxhan mjaltë organik me cilësi të lartë (rreth 350 gr)

10-12 thelbi hudhër

Një kavanoz xhami me kapak hermetik

Përgatitja:

Qëroni dhe shtypni hudhrat dhe futini në kavanoz. Shtoni mjaltë dhe përziejeni mirë. Mbylleni kavanozin dhe mbajeni në errësirë për një javë. Pastaj ruajeni në temperaturën e dhomës. Merrni një lugë esëll për 7 ditë, ashtu siç është ose të holluar në ujë të vakët.

Përfitimet:

Forcon sistemin imunitar. Falë vetive antifungale dhe antimikrobike, kjo recetë rrit reagimin e imunitetit ndaj viruseve, baktereve dhe patogjenëve.

Përshpejton shërimin nga ftohjet dhe gripi. Në rast sëmundjeje për shkak të ftohjes dhe gripit është një ilaç i shkëlqyeshëm natyror.

Ul presionin e gjakut. Ndihmon për të kontrolluar hipertensionin dhe përmirëson qarkullimin e gjakut. Falë efektit të përbërjeve sulfurike të komponimeve ushqyese të hudhrës dhe mjaltit.

Zvogëlon inflamacionin. Vepron si një agjent qetësues për sëmundje të tilla si artriti, ose në rast të mbajtjes së ujit dhe çrregullimeve muskulare, duke reduktuar inflamacionin. Ilaç i shkëlqyer për kollën. Falë efektit ekspektoran, ajo lehtëson nxjerrjen e gëlbazës.

Ndihmon për të kontrolluar kolesterolin e keq. Falë alicinës kjo recetë ndihmon në pastrimin e gjakut dhe eliminimin e kolesterolit të tepërt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat