A e dinit se qershitë mbrojnë nga diabeti? Njihuni me 7 përfitimet shëndetësore

Mjekësi alternative

A e dinit se qershitë mbrojnë nga diabeti? Njihuni me 7 përfitimet shëndetësore

Më: 9 qershor 2021 Në ora: 12:06
Foto ilustrim

Qershitë jo vetëm që kanë vlera ushqyese, por i përkasin frutave që e mbrojnë shëndetin në përgjithësi.

Nëse konsumoni rreth 21 qershi do të merrni më pak se 100 kalori.

Më poshtë ju listojmë shtatë arsyet, pse duhet  t'i konsumoni qershitë:

1.Qershitë  janë një burim i rëndësishëm i antioksidantëve dhe përbërjeve anti-inflamatore. Ata ngadalësojnë plakjen dhe parandalojnë sëmundjet kronike si sëmundjet e zemrës, kanceri, Alzheimeri, diabeti dhe mbipesha.

2. Mbrojnë nga diabeti. Karakteristikat e tyre anti-inflamatore ndihmojnë shëndetin e përgjithshëm, por veçanërisht për shkak të indeksit të ulët të glykozës ato janë një mburojë kundër diabetit, pasi stabilizojnë nivelet e sheqerit në gjak.

3. Rregullojnë ciklin e gjumit. Qershitë janë një nga burimet e pakta dietike të melatoninës, hormonit që rregullon ciklin e gjumit dhe zgjimit.

4. Lehtësoni dhimbjen e artritit: Shumë studime sugjerojnë se ngrënia e qershive është e dobishme për njerëzit me artrit. Konsumimi i rregullt i qershive ose lëngut të qershisë mund të ndihmojë në zvogëlimin e dhimbjeve së kockave.

5. Ul rrezikun e infeksioneve urinare. Një studim tregoi se njerëzit me infeksion që konsumuan qershi vetëm për dy ditë panë një përmirësim prej 35% të simptomave krahasuar me ata që nuk i konsumuan.

6. Ulin nivelet e kolesterolit në gjak. Konsumimi i lëngut të qershisë ndihmon në uljen e kolesterolit total, përfshirë kolesterolin “e keq” LDL. Për çdo ulje 1% të kolesterolit, rreziku i sëmundjes së zemrës zvogëlohet me 2%.

7. Reduktojnë dhimbjen e muskujve pas ushtrimeve gjimnastikore. Qershitë brojnë nga dëmtimi i qelizave për shkak të stërvitjes dhe ndihmojnë në rindërtimin e muskujve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat